Na razie w Poznaniu są dwa takie place, ale inicjatorom akcji zależy, aby powstało ich więcej. Znajdują się na terenie Żurawińca i parku przy osiedlu Chrobrego. Zostały wyposażone w zaprojektowany z myślą o osobach starszych sprzęt sportowy do aktywności ruchowej m.in.: wioślarza, prasę nożną do ćwiczeń średnio zaawansowanych, twistera i wahadło. Place powstały dzięki pomysłowi byłej poznańskiej radnej Barbary Nowaczyk-Gajdzińskiej, która do zadbania o potrzeby seniorów namówiła rady osiedli. Siłownie to dopiero początek. Już planowane są zajęcia sportowe pod okiem specjalistów i wspólny nordic walking.
– To świetny pomysł. Każde miasto powinno mieć takie parki. Dzięki nim seniorzy mogą spotkać się we własnym gronie i bez skrępowania rozwijać swoją kondycję na profesjonalnym sprzęcie – mówi Maria Piątyszek, specjalista ds. informacji i promocji z Centrum Inicjatyw Senioralnych. Aktywność fizyczna ważna jest w każdym wieku, szczególnie jednak warto zatroszczyć się o ciało w okresie późnej dorosłości głównie po to, by jak najdłużej czerpać radość z życia. Ćwiczenia fizyczne, szczególnie w dobrym towarzystwie i na świeżym powietrzu, to nie tylko dbałość o kondycję fizyczną, to też bezcenny dar dla serc i umysłów seniorów – dodaje Piątyszek.
Place rekreacji ruchowej nie są pierwszą akcją Poznania dedykowaną osobom starszym. Wcześniej Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz poznańskie uniwersytety trzeciego wieku zainaugurowały Senioralia. Organizatorzy tworząc analogię do Juwenaliów – święta ludzi młodych – chcieli zwrócić uwagę na wielki wkład poznańskich seniorów w budowanie potencjału ich miasta. Z tej okazji zorganizowano szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, m.in. cykl otwartych wykładów z psychologii, muzykologii, miedioznawstwa oraz ekonomii. Podsumowaniem Senioraliów była konferencja „Działania proseniorskie w Poznaniu – dobre praktyki”, która odbyła się 27 października w Sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego.
www.senior.fit.pl