Podczas wielu chorób dochodzi do produkcji białek, które nie funkcjonują prawidłowo, układ odpornościowy rozpoznaje takie białka jako obce i wytwarza przeciwciała do ich zniszczenia.
Choć badania zapoczątkowane przez amerykańskich badaczy jeszcze są niepełne, wiadomo już, że test miałby rozpoznawać specyficzne dla danej choroby białka oraz przeciwciała we krwi, które mogłyby pomóc wykryć i zdiagnozować chorobę.
By ustalić i sprawdzić działanie tekstu krwi na obecność chorych białek, amerykańscy naukowcy wykonali badania na krwi myszy, chorych na na autoimmunologiczne zapalenie mózgu, które przypomina stwardnienie rozsiane u ludzi. Podczas eksperymentów badacze zaobserwowali, że istnieje jeden leptoid, który różni krew chorych zwierząt, od zdrowych.
Na tej podstawie przeprowadzono, także badania na dużej grupie osób z podejrzeniem choroby Alzheimera okazało się iż, istnieją trzy peptoidy, które umożliwiają rozróżnienie próbek krwi chorych na demencję seniorów od zdrowych.
Test, poszerzony o inne grupy etniczne i mógłby dać lepszy wgląd w chorobę oraz pomóc farmaceutom w lepszym przeprowadzaniu badań nad lekiem, na alzheimera.
Lekarze mają zamiar wykorzystać nowa metodę do badania i diagnozowania innych chorób takich jak rak trzustki. Wczesna interwencja mogłaby zdecydowanie ułatwić walkę z chorobą i uratować życie niejednemu pacjentowi.
Czytaj więcej:
www.senior.fit.pl