Woda jest jednym z najważniejszych składników środowiska, w którym żyjemy. Jest ona podobnie jak powietrze podstawowym elementem potrzebnym nam do życia
fit.pl
2012-09-23 00:00
Udostępnij
Badanie zawartości wody
Jak wielką rolę pełni woda w naszym życiu niech świadczy fakt, że jej zawartość w organizmie waha się od 60-90%. Zawartość ta zmienia się z wiekiem. W trzy miesięcznym płodzie znajduje się około 90% wody, u noworodka około 80%, natomiast u osoby dorosłej 70%. Znajduje się ona we wszystkich tkankach naszego organizmu, chociaż jej rozmieszczenie nie jest równomierne.

Udział wody w budowie anatomicznej człowieka jest następujący:
 
mózg - 75%
serce - 75%
płuca - 85%
wątroba - 86%
nerki - 83%
mięśnie - 75%
krew - 83%

Większe zapotrzebowanie na płyny mamy wtedy, gdy uprawiamy sport, jesteśmy chorzy lub odchudzamy się. Najbardziej odczuwalne jest to podczas gorączki lub biegunki. Należy wypijać wtedy nawet 8 - 10 szklanek wody do momentu, aż objawy powyższe ustąpią. Szybko uzupełniać płyny trzeba po przepiciu, kiedy to alkohol w dużych ilościach spowodował odwodnienie organizmu. W efekcie odczuwamy złe samopoczucie, ból głowy i otępienie.

Źle wyglądamy, mamy kiepski nastrój i niechęć do robienia czegokolwiek. Aby zapobiec tym przykrym objawom trzeba pić alkohol powoli, najlepiej w formie jednego drinka na godzinę stosując w międzyczasie dodatkową porcję wody lub soku. Inną sytuację związaną z ryzykiem małego odwodnienia stanowi wyjazd w góry i lot samolotem. Podczas 2-godzinnego przebywania na pokładzie traci się 0,5 kg wody. Osoby, które piją dużo kawy powinny też dbać o uzupełnienie płynów. Ponieważ kawa działa moczopędnie, może być jednym z elementów odwadniających organizm.

Woda jest niezbędna do podtrzymywania wszystkich procesów biologicznych. Jest sprawą oczywistą, że przy tak ogromnym znaczeniu wody dla życia ludzkiego najważniejszą sprawą jest jej jakość. Woda musi być odpowiednio czysta. Gdy będzie zawierać substancje szkodliwe, dostarczy jej natychmiast do najdalszych zakątków organizmu. Dobra jakość wody dotyczy również przemysłu spożywczego, farmaceutycznego jak i medycznego.

To jakim normom powinna odpowiadać woda pitna reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 04.05.1990r. W którym określono dopuszczalną 43 składników, stanowiących szczególne zagrożenie dla zdrowia. Wymieniono tam najwyższe dopuszczalne wartości cech fizycznych wody (smak, zapach, barwę, mętność, a także właściwości bakteriologiczne) którym powinna odpowiadać. Jak jest w rzeczywistości....?

www.fit.pl