W odróżnieniu od działania tradycyjnych banków, bank czasu zakłada pewną wzajemność bezgotówkowej wymiany...czasu. Jeśli masz czas, by komuś pomóc możesz go oferować, w zamian, gdy będziesz tego potrzebować, otrzymasz czyjąś pomoc, uwagę.
Bank czasu to instytucja samopomocy, gdzie każdy bez względu na wiek może wymieniać usługi w gronie osób mieszkających na tym samym terenie np. osiedlu, mieście. Jest to forma wymiany, kóra gwarantuje pewność dzięki wystawieniu oceny, komentarzy i podziękowań.
Osoba pomagająca, na pewno zostanie odnotowana w banku czasu, a jeśli w przyszłości ona będzie potrzebowała pomocy i zgłosi się z prośbą o pomoc, na pewno znajdzie się ktoś, kto chętnie poświęci swój czas, by np. przynieść zakupy ze sklepu, posprzątać pokój, zawieźć meble na miejsce, wyjść z psem na spacer!
Trochę historii
Ta fantastyczna idea dzielenia się pomocą – usługami, a więc czasem poświęconym drugiej osobie narodziła się mniej więcej w roku 1980, kiedy Edgar Cahn, amerykański prawnik i socjolog, stworzył określenie "Timedollars".
Przyjaźni czasem
„Płacenie czasem” za czyjąś pomoc stało się modne także w Polsce. W naszym kraju istnieje już kilka banków czasu także tych lokalnych, których usługi można wymienić poprzez poszukiwanie osób na stronach internetowych danego banku czasu.
Ida Banku czasu to przede wszystkim możliwość zaoferowanie swoich umiejętności zupełnie obcym ludziom, pomoc i ofiarowany czas procentuje nie tylko czyimś uśmiechem i wdzięcznością, ale także Twoim szczęściem i zadowoleniem w przyszłości.
Banki czasu to nie tylko samopomoc, radość z możliwości pomagania innym, ale także uprzejmość, a dla niektórych przyjaźń i kontynuowanie znajomości w przyszłości.
www.fit.pl