Rodzaj specjalnego zabiegu diagnostycznego, będącego inwazyjną metodą pobrania materiału biologicznego ze zmienionych chorobowo tkanek, który następnie jest oceniany morfologicznie z użyciem mikroskopu świetlnego (badanie histopatologiczne)
fit.pl
2010-03-29 00:00
Udostępnij
Biopsja wątroby
Po co ? Badanie ma na celu pobranie tkanki wątroby, którą następnie ogląda się pod mikroskopem, by rozpoznać zmiany w budowie komórek. Dzięki temu można zdiagnozować chorobę i wybrać metodę leczenia.Badanie wykonuje się przy podejrzeniu ostrego wirusowego zapalenia wątroby, przewlekłych i aktywnych zmian w wątrobie lub uszkodzeń toksycznych wątroby.
Jak często ? W zależności od potrzeb.
Na czym polega ? Podczas badania leżysz na plecach. Aby ustalić położenie wątroby lekarz opukuje palcami powierzchnię ciała w okolicy prawego łuku żebrowego. Następnie nakłuwa odpowiednie miejsce igłą i wprowadza środek znieczulający skórę, tkankę podskórną i warstwę mięśni. Po 5,10 minutach skalpelem przebija skórę i tkankę podskórną. W miejscu małego (kilkumilimetrowego) nacięcia wprowadza specjalną igłę biopsyjną osadzoną na strzykawce, którą - po wytworzeniu w niej podciśnienia - wprowadza w miąższ wątroby. Przez ułamek sekundy musisz wstrzymać oddech. Po zabiegu lekarz zakłada jałowy opatrunek uciskowy. Badanie trwa około 20 minut. Po badaniu powinnaś leżeć na prawym boku do 3 godzin, z podłożonym wałkiem z koca w okolicy wykonanej biopsji; potem przez dobę trzeba leżeć na wznak.
Uwaga: Są dwa rodzaje biopsji:
  • niecelowana, czyli ślepa, w której wycinek uzyskuje się najczęściej przez wkłucie w prawej, środkowej linii pachowej na wysokości 9 lub 10 międzyżebrza,
  • biopsja celowana, wykonywana podczas badania laparoskopowego, USG lub tomografii komputerowej.

Gdzie? Biopsję wątroby przeprowadza się w szpitalu, w znieczuleniu miejscowym (u dzieci w znieczuleniu ogólnym). Przed badaniem trzeba zrobić analizy krwi - morfologię, oznaczenie grupy krwi, próby wątrobowe oraz USG wątroby. Wykonuje się ją z polecenia lekarza.