
Kontrola stanu i regularne badania
Osoby cierpiące na problemy sercowe powinny regularnie badać ciśnienie tętnicze, cukier oraz konsultować się z lekarzem w celu ustalenia diety oraz leczeniu farmakologicznym. Seniorzy z nadciśnieniem skarżą się na bóle w tylnej części głowy i karku. Inne objawy to szum w uszach, uczucie gorąca, osłabienie wzroku, zawroty głowy. Sprawdzanie tętna i mierzenia ciśnienia a także poziomu cukru powinno być znajważniejszymi czynności, prócz przyjmowania leków o stałych porach. Nad tym powinni czuwać także bliscy i opiekunowie.
Częstą dolegliwością u osób starszych jest niedokrwienie serca. Miażdżyca, powodująca zatory w żyłach i tętnicach serca, utrudnia przepływ krwi, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia serca i zawału. Chory może wtedy skarżyć się na uczucie pieczenia, czy ciężaru w sercu, ból w okolicach mostka oraz nudności, duszności i osłabienie. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
[-------]
Zmiana stylu życia
.jpg)
Dieta, czyli przez żołądek do serca
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan serca seniora jest dieta. Osoby z chorym sercem bardzo często mają problemy z wysokim cholesterolem i nadciśnieniem. W tej sytuacji sól i cukier powinny być kategorycznie wyeliminowane z diety. Ponadto bardzo ważnym elementem diety powinny być składniki zawierające potas a także pełnoziarniste pieczywo, ryby, chude mięso, oraz soki z aronii, porzeczek oraz grejfrutów. Zawierają one flawonoidy, które ochronnie wpływają na układ krążenia, są również małokaloryczne i co najważniejsze zawierają niewielkie ilości cukru.
Wsparcie
Bardzo ważne jest także wsparcie psychiczne dla osób z chorym sercem. Osobom z problemami układu krążenia zaleca się prowadzienie spokojnego trybu życia, bez narażenia na stres i silne emocje. Dobre samopoczucie, a przede wszystkim humor i dystans do choroby mogą zdecydowanie poprawić komfort życia i i mieć nieoceniony wpływ na codzienne zmagania z chorobą.
www.fit.pl