Pacjent ma swoje prawa podczas pobytu w szpitalu. Niestety rzadko personel a zwłaszcza lekarze informują i przestrzegają praw swoich pacjentów. Dlatego zanim trafisz do szpitala sprawdź, co powinieneś wiedzieć o swoich przywilejach
fit.pl
2011-12-12 00:00
Udostępnij
Chory w szpitalu - jakie ma prawa?
senior zdrowieGodzimy się na niewłaściwe traktowanie i brak szacunku. Pozbawieni informacji o swoim stanie zdrowia, czujemy się na łasce lub niełasce personelu, który najczęściej wykorzystuje naszą niewiedzę.

Czy naprawdę musi tak być?

Każdy pacjent przekraczając próg szpitala ma swoje prawa określone w ustawie o prawach pacjenta  z dnia 6 listopada 2008 roku z nowelizacją wprowadzoną 31 marca 2009 roku.

Wedle tej ustawy pacjent ma szerokie prawo nie tylko do kompleksowej opieki medycznej, ale także do pełnej informacji na temat swojego stanu zdrowia i przebiegu leczenia.

Kolejnym ważnym prawem pacjenta jest możliwość hospitalizacji na terenie całego kraju w każdej placówce, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia a nie każdy pacjent o tym wie.

Pobyt w szpitalu

Pacjent, który trafia do szpitala w przypadku planowanego leczenia operacyjnego powinien mieć wykonane wszystkie niezbędne badania diagnostyczne. Te, z którymi przychodzi do szpitala mogą być już nie ważne i nie stwierdzać faktycznego stanu zaawansowania choroby. Ważne, by chory miał taką świadomość i walczył o ich ponowne przeprowadzenie.

Wielkim nadużyciem ze strony szpitala i personelu jest wymóg posiadania przez pacjenta własnych środków higienicznych i pomocniczych w leczeniu. To szpital a nie rodzina powinni zapewnić pacjentom dostęp do wszelkich potrzebnych leków i środków medycznych.

Transport

Transport sanitarny czyli kartka pogotowia lub samolot to również obowiązek szpitala w sytuacji, gdy chory musi być szybko przewieziony do innej placówki na terenie kraju, w którym jest ubezpieczony. Szpital nie powinien pobierać opłaty z tytułu korzystania, z któregoś z wymienionych środków transportu.

Informacja o stanie pacjenta i sposób leczenia

Pacjent oraz jego rodzina (osoba bliska - małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta - (Dz. U. z dnia 31 marca 2009, art. 3.1) mają prawo do pełnej informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta i przebiegu leczenia, chyba, że pacjent zastrzeże sobie prawo poufności wszelkich informacji na jego temat.

[-------]

hospital2Lekarz może być zwolniony z tajności w sytuacji, gdy stan pacjenta ma wpływ na jego zdrowie i życie lub ujawnienie prawdy ma przełomowe znaczenie dla wiedzy medycznej i postępu w leczeniu danego schorzenia.

Sposób leczenia pacjenta powinien odbywać się wedle obowiązujących metod leczenia a chory - mieć możliwość wglądu i informacji o sposobie leczenia. Pacjenci mają prawo pytać, dlaczego taki lek?, jaka terapia?, a lekarz nie tylko fachowym, ale przede wszystkim zrozumiałym językiem powinien przekazać wiedzę pacjentowi.

Choremu w szpitalu przysługuje także prawo do intymności podczas wszelkich badań. Jeśli przy łóżku podczas badania asystuje kilku studentów a badanie odbywa się w bliskości innych pacjentów, należy prosić o możliwość wykonania badania na osobności lub z zachowaniem zasady intymności, np. za kotarą lub parawanem.

Pacjent ma prawo do zabiegów,  leków łagodzących ból i cierpienie w czasie hospitalizacji, tuż po i w trakcie każdego zabiegu.

W trakcie leczenia rodzina pacjenta ma prawo do wglądu w dokumentację pacjenta, jednak muszą być to tylko upoważnione osoby, inaczej szpital nie może udostępniać dokumentacji. Wyjątkiem są postępowania sądowe.

Ochrona mienia pacjenta

Pacjent ma prawo do ochrony mienia prywatnego pozostawionego w szpitalnym depozycie. Chory przebywający w szpitalu nie może ponosić kosztów za przechowywane rzeczy. Ubrania i rzeczy soobiste powinny być szczegółowo opisane i zabezpieczone.

Sytuacja pacjentów w polskich szpitalach jest niestety daleka od ideału. Mają na to wpływ nie tylko sami lekarze, ale także chorzy, którzy z przekonania o słuszności działań i wiedzy lekarzy, rzadko podważają ich decyzje, nie chcą dociekać swoich praw, przyzwalając tym samym na niegodne traktowanie i ograniczenia podczas pobytu w szpitalu.

www.senior.fit.pl