
Przewodniczący senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Mieczysław Augustyn podał badania, z których wynika, że co drugi senior bądź seniorka mogą być w przyszłości niesprawni.
Tymczasem Polsce na opiekę długoterminową przeznacza się od 10-13 mld rocznie, co i tak nie wystarcza, by odpowiedzieć na potrzeby wszystkich zainteresowanych. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest nieodpowiedni sposób dysponowania pieniędzmi oraz niespójność systemu opieki.
Projekt przewidujący całkowitą przebudowę opieki długoterminowej, przygotowany przez grupę posłów ekspertów i senatorów już czeka na weryfikację. W ramach tego projektu przewiduje się wprowadzenie między innymi czeków, które będą gwarantem płatności za świadczenia opiekuńcze. ,,Czeki na starość" mają zmienić niekorzystną i zbyt kosztowną strukturę opieki nad osobami niesamodzielnymi.
Obecnie, jak podkreślają specjaliści, najwięcej środków przeznacza się na domy opiekuńcze i opiekę dzienną, mniej zaś na opiekę w domu, która jest potrzebna bardzo wielu osobom po 70 roku życia. Czeki mają pomóc opłacić domowego opiekuna, który zajmie się chorym w jego własnym domu. Jedynym zagrożeniem w sytuacji wprowadzenia czeków może być wzrost usług pielęgnacyjnych.
Również uregulowaniem tej kwestii tuż przed przed wprowadzeniem projektu zajmie się Komisja Rodziny i Polityki Społecznej. Project ma być gotowy do połowy października 2011 roku.
www.senior.fit.pl