Zabiegi lecznicze możemy podzielić na:
1. Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody:
- kąpiele całkowite
- kąpiele częściowe
- kąpiele kinezyterapeutyczne
- kąpiele perełkowe
- kąpiele tlenowe
- kąpiele aromatyczne
- masaż podwodny
2. Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia strumienia wody:
- polewanie
- natryski stałe
- natryski ruchome
3. Zabiegi za pośrednictwem tkanin:
- zmywanie
- nacieranie
- zawijanie
- okłady
- kompresy
Już od czasu starożytnych Greków ludzie doceniali właściwości lecznicze tkwiące w buzujących sadzawkach i źródłach z ciepłą wodą. Nowsze studia nad hydroterapią potwierdzają powszechne mniemanie - że pozwala ona na złagodzenie bólu spowodowanego przez naderwania ścięgien, zwichnięcia, nadmierne forsowanie mięśni i przyspiesza regenerację po męczących treningach.
Hydroterapia - jedność ciepła, lekkości i masażu - to powód, dla którego myślimy o minibasenie. Ciepła woda wzmaga krążenie krwi i stymuluje wydzielanie endorfin, pobudzając naturalne odczucie błogości. Dzięki poszerzeniu naczyń krwionośnych, ciepło przyspiesza krążenie krwi, by ulżyć zmęczonym mięśniom i nadwyrężonym tkankom.
Dzięki lekkości, jaką daje woda, hydroterapia znosi ciśnienie w mięśniach i stawach. Przyjemne odczucie "braku wagi" sprawia, że łatwiej nam poruszać się zarówno w trakcie kąpieli, jak i po niej. Masaż, rytmiczny nacisk ukierunkowanej przez dysze wody, uwalnia napięcie, co z kolei przyspiesza wszelkie naturalne procesy lecznicze i regeneracyjne zachodzące w naszym ciele.
Hydroterapia uśmierza także bóle artretyczne i łagodzi niektóre z objawów cukrzycy. Zwykłe leżenie w minibasenie może obniżyć poziom stresu i zapewnić nam spokojny sen. Dodatkowym i nieoczekiwanym elementem jest sama myśl w ciągu dnia o wieczornej kąpieli w minibasenie - o relaksie, byciu z rodziną, odpoczynku.