Już niewielkie czujniki wszczepione pod skórę mogą uchronić przed atakiem serca i zawałami. Czy to możliwe? Badania dowiodły, że nowoczesne urządzenie może informować o sytuacji zagrożenia dla ludzkiego zdrowia  
fit.pl
2011-03-14 00:00
Udostępnij
Czujniki w trosce o zdrowe serce
Heart-AttackCzujniki wszczepione pod skórą pozwalają odkryć ślady poważnych ataków serca wcześniej niewykrywalnych ze względu na brak widocznych objawów.

Większość ataków serca i stanów przedzawałowych nie wykazuje charakterystycznych objawów, sygnalizacyjnych kłopoty ze zdrowiem. Około 30 proc. osób, które przeszły poważny atak serca, nie informowała o niepokojących objawach, typu: ból w klatce piersiowej.

Tuż po ataku serca we krwi chorego wykrywalne są białka pozostające jeszcze w krwiobiegu przez 72 godziny. Badania na osobach, będących w grupie wysokiego ryzyka, potwierdzają, że czujniki są w stanie wykryć białka odpowiedzialne za atak już w stanie uwalniania.

Czujniki podczas ataku wykyrwały białka łączączące się ze swoimi przeciwciałami, które znjadowały się na specjalnych płytkach umieszczonych pod skórą. Przy badaniu rezonansowym czujniki zaczynały charakterystycznie świszczec, zwiastując atak.

Czujniki mogą być przydatne przez około 6 tygodni, po tym czasie niestety nie nadają się do ponownego użytku.
Specjaliści nadal pracują nad unowocześnieniem technologiii stworzrnia czujników, które będą monitorowały pracę serca znacznie dłużej, pozwoli to także ocenić pracę i kondycje serca pacjenta w klinice.

Czujniki mogą znacznie zrewolucjonizować techniki leczenia a także przez funkcjonalne monitorowanie pracy, mogą ustrzec pacjentów przed poważnymi atakami i ich konsekwencjami, złaszczcza dla pacjentów w senioralnym wieku.

www.senior.fit.pl