Układ ruchu jest arcydziełem natury odpowiadającym za motorykę, wdzięk, lekkość i sprawność  - jednym słowem - aktywność, niezbędną kobietom w dzisiejszych czasach. Szybkie tempo życia, zaniedbania w codziennej diecie, wiek i brak ruchu ograniczają pracę całego organizmu, osłabiają także stawy i kości każdej kobiety  
fit.pl
2015-11-02 00:00
Udostępnij
Dla zdrowia  aktywnej seniorki


Co 22 sekundy dochodzi na świecie do złamania kręgu z powodu osteoporozy, nie dającej wcześniej żadnych objawów, przez co bywa nazywana „cichym złodziejem kości”. Szacuje się, że dotyka ona ponad 200 milionów osób na świecie, a w Polsce cierpi na nią 3 miliony Polek. Podobnie jest z problemami ze stawami - mimo ogromnych postępów w diagnostyce i rozwoju metod radzenia sobie z tymi dolegliwościami – obejmują one, w zależności od statystyki, od 3% do 15% populacji ludzkiej i określone zostały chorobą cywilizacyjną.

Kobiety, ze względu na podłoże genetyczne i budowę, częściej narażone są na kłopoty z układem kostno – stawowym. Jest on również osłabiany przez stosowanie różnych, często źle dobranych diet, intensywną pracę, zbyt duży wysiłek fizyczny obciążający układ ruchowy czy nadwagę. A przecież tylko bycie sprawną pozwala aktywnie funkcjonować w otoczeniu, wykonywać codzienne obowiązki i cieszyć się życiem. Zdrowe stawy i kręgosłup wymagają jednak skutecznej pielęgnacji i odżywiania, odpowiedniej diety i jej suplementacji. Niezmiernie ważna jest profilaktyka, bowiem kłopoty z kośćmi i stawami nie są zarezerwowane tylko dla starszych kobiet – mogą dotknąć także te młodsze, po 35 roku życia.

W trosce o kości i stawy

O układ kostno – stawowy dbamy przez całe życie. Każda z kości, w związku z tak zwanym metabolizmem kostnym, ulega nieustannej przebudowie, dzięki której uruchomione zostają procesy umożliwiające naprawę mikrouszkodzeń czy regenerację tkanki łącznej. Podstawą mocnego kośćca jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w wapń i witaminy. Służy ona kościom w każdej fazie życia, nie tylko w dzieciństwie czy w okresie dojrzewania, utrzymując prawidłową masę i właściwą strukturę kości, zapobiegając złamaniom oraz wpływając na tempo rekonwalescencji. Regularne dostarczenie organizmowi odpowiedniej kombinacji aktywnych substancji: glukozaminy, wapnia, witaminy D i K oraz właściwie dobrana suplementacja, powinny – obok aktywności fizycznej – stać się nieodłącznym elementem codziennego życia każdej kobiety.

Glukozamina to podstawowy, naturalny składnik budulcowy do syntezy kolagenu i innych substancji odpowiedzialnych za wytrzymałość i elastyczność chrząstki stawowej. Jest kluczowym składnikiem macierzy chrząstki stawowej, wpływa na jej elastyczność i wytrzymałość.

Wapń ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu kości i całego organizmu. Obecność tego pierwiastka w codziennej diecie jest niezbędna dla prawidłowej struktury i funkcji kości, a najłatwiej dostępnym źródłem są: mleko i inne produkty nabiałowe. Ale nie wystarczy samo dostarczenie organizmowi wapnia. Aby organizm mógł go prawidłowo przyswoić, niezbędne są dwie witaminy: D (bez niej wchłanianie wapnia nie jest możliwe) oraz K (pozwala wbudować wapń w kość).

Witamina D wspomaga jelitowe wchłanianie wapnia z pożywienia, jest odpowiedzialna za odnowę i mineralizację tkanki kostnej – mówi się, że jest kluczem do spiżarni z wapniem. Zapobiega także szybkiemu wydalaniu z moczem cennych pierwiastków.  Organizm sam może produkować witaminę D pod wpływem promieni słonecznych, które przedostają się do naszej skóry. Jednak - ze względu na indywidualne uwarunkowania organizmu oraz pogodę w naszych warunkach klimatycznych – wskazane jest uzupełnianie wit. D wraz z pożywieniem (tłuste  ryby, mleko i przetwory mleczne, wątróbka) – lub suplementacją.

Powinno przyjmować się preparaty witaminy D doustnie, gdyż w Polsce mało jest dni bezchmurnych, a często ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest niewskazana.

Witamina K
, należąca do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, pełni istotną rolę w gospodarce wapniowej i mineralizacji tkanek, przyczynia się do remineralizacji kości - uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej. Jest niezbędna do „wbudowania” wapnia w kość. Duże ilości witaminy K występują w zielonych i liściastych warzywach (np. brokuły, rzepa, szpinak, sałata, kapusta), kalarepie, kalafiorze, pomidorach, truskawkach i wątróbce.

Większość wyników badań populacyjnych wskazuje na to, że wysokie spożycie witaminy K jest niezależnym czynnikiem obniżającym ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań kości w wieku dojrzałym.

Szukaj w aptekach preparatów bogatych w te skałdniki!

www.senior.fit.pl