Program rehabilitacji leczniczej w sanatorium może być finansowany przez ZUS. Kto może skorzystać z tego udogodnienia i jakie dokumenty trzeba przedłoży,  by uzyskać zgodę?  
fit.pl
2010-09-27 00:00
Udostępnij
Do sanatorium za pieniądze ZUS
istock 000007124982xsmall-300x297Każda osoba ubezpieczona, zagrożona długotrwałymi skutkami choroby, może skorzystać z programu dofinansowania pobytu w sanatorium.

Program skierowany jest zazwyczaj dla osób, których dotknęła przewlekła choroba lub po operacjach w celu rekonwalescencji i ewentualnego powrotu do pracy lub rehabilitacji.

By pacjent lub dana osoba mogła skorzystać z bezpłatnego pobytu sanatoryjnego w danym ośrodku, musi trwale pobierać rentę lub być zagrożonym chorobą uniemożliwiającą powrót do pracy.

By móc skorzystać ze świadczenia należy postarać się o wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie i monitorującego przebieg choroby. Wniosek ten jest podstawą do wydania przez Orzecznika ZUS dokumentu stwierdzającego potrzebę dalszej rehabilitacji i rekonwalescencji.

Wniosek powinien zawierać podstawowe dane czyli: imię i nazwisko, numer pesel chorego, adres zamieszkania, numer telefonu. Dodatkowo także musi zawierać rozpoznanie medyczne oraz opinię o rokowaniu odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji i rekonwalescencji.

O rehabilitacje sanatoryjna najczęściej starają się osoby, które uległy przewlekłym chorobom układu oddechowego, krążenia, narządów ruchu a także chorobom psychosomatycznym.

Turnus w ośrodku rehabilitacyjnym trwa 24 dni. Może być oczywiście skrócony lub przedłużony - o tym decyduje ordynator ośrodka , w którym pacjent przebywa.

Osoba skierowana na leczenie rehabilitacyjne do ośrodka sanatoryjnego nie ponosi żadnych kosztów rehabilitacji

www.fit.pl