Nie wyobrażamy sobie dzieciństwa bez dziadków. Rozpieszczają swoje wnuki, kochają bezwarunkową miłością, często pozwalają na zbyt wiele
fit.pl
2010-03-12 00:00
Udostępnij
Dziadkowie i wnuki
children-with-their-grandparentsTrudno jest pogodzić relacje z dziećmi ze stosunkiem do wnuków, a także wymaganiami naszych dzieci wobec ich pociech. Jak temu zapobiec?

Miłość dziadków nie jest obarczona obowiązkami. Dziadkowie kochają i pozwalają na wszystkie. Ich zadaniem nie jest wychowanie, a opieka. Wnuk dla dziadków jest zawsze najmądrzejszy i najpiękniejszy. Dziadkowie mają więcej czasu i cierpliwości, potrafią wielokrotnie opowiadać tą samą bajkę, śpiewać ulubioną kołysankę czy kolejny raz z rzędu bawić się w tę samą grę. Oczywiście kontakty z najmłodszym pokoleniem doskonale wpływają na nich samych, mają więcej energii i są bardziej pozytywnie nastawieni do ludzi.

Babcia i dziadek pozwalają na więcej. To z nimi można lepić pierogi czy piec ciastka, ale nie nakrzyczą, że mąka rozniesiona jest po całej kuchni. Dziadek z kolei zna wiele ciekawych historyjek, cierpliwie i dokładnie odpowie na wszystkie pytania, nie powie, że nie ma czasu.

Bardzo często jest tak, że dziadkowie wpadają w euforię z powodu przyjścia na świat pierwszego wnuka. Są w nim zakochani i zrobią wszystko, by poświęcić mu jak najwięcej czasu i uwagi. Takie zachowanie może prowadzić do nadmiernego wtrącania się dziadków do sposobu wychowania dziecka przez młodych rodziców, a to w konsekwencji może prowadzić do kłótni i sporów.

[-------]

Dla babci i dziadka pojawienie się wnuka oznacza nową aktywność i poczucie spełnienia. Daje im możliwość poczucia się potrzebnymi. Stąd też takie zaangażowanie dziadków w opiekę nad dziećmi i chęć przejęcia Grandparents440części obowiązków rodziców na siebie. Aby uniknąć konfliktowych sytuacji, dziadkowie i rodzice powinni ustalić częstotliwość spotkań z maluchem (oczywiście nie popadajmy w skrajności, nie chodzi tu o określenie czasu spędzanego z wnukiem, ale o to by rodzice i dziadkowie nie mieli poczucia, że wzajemnie się ograniczają), a także sposób zachowania się przy nich. Dziadkowie chcą dla wnuka jak najlepiej, ale czasem zapominają, że to nie oni wychowują a rodzice. Dlatego też powinni pozwolić im popełniać błędy. Pamiętajmy, że dziadkowie powinni służyć dobra radą, ale nie wolno im się wtrącać w sposób wychowywania wnucząt. Nie ma potrzeby, by to doprowadziło do konfliktów i rozłamu w relacjach między dziećmi a rodzicami.

Osoby starsze boją się samotności, dlatego fakt, że mogą przebywać z wnukiem staje się dla nich czymś niezwykłym i daje im wiele pozytywnych odczuć.

Bycie babcią i dziadkiem oznacza na ogół mniej odpowiedzialności i więcej beztroski. Ze spędzania czasu z wnukami można czerpać wiele przyjemności. Starajmy się spędzać z wnukami czas w taki sposób, w jaki sami lubimy. Jeśli lubimy gotować, zaproponujmy naszym wnukom wspólne przygotowanie posiłku, jeśli zabawa w dom nas męczy nie zmuszajmy się. Jeśli aktywność, którą wykonujemy razem z wnukiem będzie atrakcyjna dla nas, wówczas czas spędzony z maluchami będzie czasem atrakcyjnym i efektownym dla jednej i drugiej strony.

www.fit.pl