1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, aby przypomnieć o problemach ludzi starszych.
fit.pl
2009-10-05 00:00
Udostępnij
1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, aby przypomnieć o problemach ludzi starszych.

1Zgromadzenie Ogólne uznało, że warto wyznaczyć dzień, w którym uwaga mediów skupi się na osobach starszych i ich wkładzie w życie społeczne. ONZ chciało podnieść na forum problemy, z jakimi boryka się ta grupa wiekowa. Mając świadomość, że jest to najszybciej rosnąca grupa na świecie. Średnia długość życia znacznie się wydłużyła w porównaniu do kilku dekad wcześniej. W 1950 roku na całym świecie żyło około 200 milionów osób w wieku powyżej 60 lat, dziś jest ich 500 milionów. Do 2020 roku zaś liczba seniorów wyniesie 1 miliard, a pięć lat później będzie to już 1,2 miliarda ludzi. We wszystkich państwach coraz większa ilość obywateli dożywa sędziwego wieku. Udział seniorów w życiu społeczeństw jest znaczny, a szacunkowe dane wskazują, że jeszcze się zwiększy. W 2020 roku średnia długość życia wyniesie 73 lata. W związku z tym ONZ przedstawiło zasady, jakimi organizacja kieruje się w swojej pracy zachęcając do ich przestrzegania rządy.

ONZ postuluje dla seniorów:

- Niezależność
Osoby starsze powinny: mieć dostęp do odpowiednich zasobów żywności i
wody, schronienia, odzieży i opieki lekarskiej poprzez zabezpieczenie dochodów,
wsparcie ze strony rodziny i społeczności oraz formy samopomocy; mieć możliwość zarobkowania, korzystania z programów edukacyjnych, życia w warunkach zapewniających bezpieczeństwo;

- Uczestnictwo
Starsi powinni utrzymywać więzi społeczne, mieć możliwość poszukiwania i korzystania z form służby na rzecz swoich społeczności, zakładania ruchów lub stowarzyszeń osób starszych.

- Opieka
Osobom starszym należy się opieka ze strony rodzin i społeczności oraz ochrona zgodna z systemem kulturowych wartości poszczególnych narodów. Seniorzy powinni mieć dostęp do opieki medycznej, do usług socjalnych i prawnych, a także możliwość korzystania z właściwych form opieki instytucjonalnej zapewniającej ochronę, rehabilitację oraz społeczną i umysłową aktywizację w humanitarnym i bezpiecznym środowisku.

- Samorealizacja
Osoby starsze powinny mieć warunki, by w pełni rozwijać swój potencjał, mieć dostęp do edukacyjnych, kulturalnych, duchowych i rekreacyjnych zasobów społeczeństw.

- Godność
Osoby starsze powinny mieć możliwość życia godnego, bezpiecznego i wolnego od wyzysku oraz fizycznej lub umysłowej przemocy.
www.fit.pl