Piłka, choć na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej zabawką dla dzieci, jest niezwykle wszechstronnym i kreatywnym przyrządem gimnastycznym. Świetnie wzmacnia ciało i pomaga naturalnie rozciągać oraz ćwiczyć poszczególne partie mięśni bez niebezpiecznego obciążenia i obawy o kontuzję.
Regularne ćwiczenia z piłką sprawiają, że łatwiej utrzymujesz równowagę, koordynację ruchową a także stabilizację. Piłka fit ball przeznaczona jest dla wszystkich, a zwłaszcza osób, które nieczęsto aktywnie spędzają czas a chcą lepiej poczuć się we własnej skórze.
Fit ball nie boi się żadnych ciężarów. Mogą z nią ćwiczyć także osoby ze znaczną nadwagą (wytrzymuje do 300kg cieżkości!) i poważnymi problemami zdrowotnymi.
Które mięśnie najbardziej pracują podczas treningu z fit ball?
Podczas siadów, balansowania ciałem, leżenia podnoszenia oraz wszelkich kombinacji ruchów ciała z piłką najczęściej pracują mięśnie odpowiedzialne za naszą postawę, czyli mięśnie postularne pleców, następnie przy odpowiednim ustawieniu ciała i piłki także mięśnie ramion, łydek oraz brzucha.
Piłki fit ball:
- przeznaczone są dla kobiet w ciąży i po porodzie;
- wykorzystuje się je w podczas zajęć grup po 50 roku życia;
- podczas klasycznych lekcji fitness jako dodatkowy przyrząd gimnastyczny ułatwiający wykonywanie poszczególnych ćwiczeń;
- wykorzystuje się na zajęciach korekcyjnych w placówkach medycznych i w klubach fitness do ćwiczeń wzmacniających kręgosłup i walczących z osteoporozą, a także podczas zajęć rehabilitacji schorzeń neurologicznych.
Jak ćwiczyć z piłką?
Oto przykłady
Ćwiczenie 1 – unosimy tułów...
Na dywanie lub macie treningowej ułóż piłkę, następnie połóż się na lewym lub na piłce. Lewe podudzie oprzyj na podłodze, prawą nogę wyprostuj w kolanie. Lewe biodro pozostaje na piłce. Podczas wdechu napnij mięśnie brzucha, w czasie wydechu rozluźnij, unosząc jednocześnie ręce do pionu. Wykonaj to ćwiczenie kilkanaście razy, a następnie zmień stronę i na prawym podudziu wykonaj to samo.
Ćwiczenie doskonale rozciąga mięśnie, wzmacnia mięśnie brzucha, bioder, oraz całego tułowia.
Ćwiczenie 2 – scyzoryk...
Połóż się na plecach, na wygodnej macie lub dywanie, łydki połóż na piłce. Ręce leżą wzdłuż tułowia. Unieś lekko biodra, aby nogi i tułów stanowiły teraz linie prostą, następnie spokojnie unieś prawą nogę od piłki i ustaw ją pionowo. Lekko uginaj lewe kolano, przyciągając tym samym piłkę bliżej siebie. Ćwiczeni wykonaj kilka razy zmieniając nogi.
Ćwiczenie wzmacnia i mięśnie ud, łydek, kręgosłupa oraz brzucha.
mk
www.senior.fit.pl