Katyń Andrzeja Wajdy to film, o którym ostatnio jest bardzo głośno. Światowe telewizje zainteresowały się filmem po tragedii rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Na czym polega fenomen filmu Andrzeja Wajdy?
fit.pl
2010-04-15 00:00
Udostępnij
Katyń – bolesna lekcja historii
Katyn plakat zbiorowyKatyń Wajdy przede wszystkim nie oskarża nikogo wprost. Pokazuje historie pomordowanych oficerów Wojska Polskiego i ich rodzin, czekających, opłakujących ich i mających nadzieję na szybki powrót ukochanych ojców, mężów, narzeczonych, braci...

Andrzej Wajda w swoim filmie pomaga zrozumieć psychikę ofiar i katów. Pokazuje jaki wpływ na polskie rodziny miała świadomość zbrodni i kłamstwa katyńskiego mordu. Obraz ukazuje losy rodzin, brutalnie rozdzielonych, otrzymujących jedynie strzępki informacji o tym, co się stało, o miejscu pobytu aresztowanych żołnierzy.

Taki los spotyka między innymi Annę (w tej roli rewelacyjna Maja Ostaszewska), której mąż - Andrzej stawia na pierwszym miejscu przysięgę żołnierską. Wraz ze swoim pułkiem zostaje wywieziony do obozu w Kozielsku. Anna próbuje zrobić wszystko, by dowiedzieć się o losie swego męża. Niestety bezskutecznie. W kwietniu 1943 roku do Krakowa dociera informacja, że w Katyniu odnaleziono zbiorowe mogiły polskich oficerów. Rozpoczyna się gorączkowe wyszukiwanie nazwisk na liście katyńskiej...Jednak rodziny pomordowanych nie mogły nie tylko dopominać się swoich praw, ale wręcz przyznawać się do tego, że ich ojcowie, synowie czy bracia stracili tam życie.

Film Wajdy to uniwersalny obraz rozpaczy i nadziei, płaczu i rozdzierającej serce boleści. Przecież ta zbrodnia mogła zdarzyć się w każdym miejscu, w każdym czasie historycznym. Wajda zadaje pytania o emocje i uczucia, rodzące się u bliskich ofiar. Nie boi się na nie odpowiadać.

Duże wrażenie robi muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Wyciszona, przejmująca. Bliska requiem, idealnie potrafi zaakcentować, podkreślić nastrój niektórych scen.

Ostatnia scena filmu, rozstrzeliwania polskich oficerów, zrobiona na najwyższym światowym poziomie jest maksymalnie przejmująca i dramatyczna. Po obejrzeniu filmu na długo zapada w pamięć ręka jednego z zabitych żołnierzy, w której znajduje się różaniec.... Scena paraliżuje i niepokoi. Jest dowodem niewytłumaczalnego okrucieństwa, ale również nieuchronnego losu

Katyń to wielka historia kłamstwa katyńskiego mordu. To historia o zwykłych ludziach, którzy zostali wrzuceni w wir historii i musieli zmierzyć się z jej okrucieństwem, a także z zakazem mówienia o zbrodni.. Zakazem, który być może był bardziej bolesny. To film wystawiający monumentalny pomnik pomordowanym w lesie smoleńskim, a jednocześnie uczący historii, niestety bardzo bolesnej.

www.fit.pl