Łysienie androgenne dotyczy najczęściej okolicy nadczołowej oraz przy samym czubku głowy, powoli postępując dalej.
Przyczyny łysienia
Lekarze i naukowcy wciąż spierają się i próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mężczyźni łysieją. Niestety obecnie zbyt wiele czynników wpływa na pojawienie się tego schorzenia,dlatego trudno jednoznacznie sklasyfikować jednej konkretnej. Bardzo ważną rolę odgrywają takie czynniki jak: genetyka (jeśli, ojciec lub dziadek łysiał, syn również może łysieć po 40.), stres szczególnie długofalowy, nieodpowiednia dieta, hormony, choroby ogólnoustrojowe, a także błędy w higienie i pielęgnacji włosów mogą znacznie nasilić występowanie problemu.
Objawy
Najczęstszym zauważalnym objawem jest znaczna utrata włosów, a także już widoczne tzw. zakola. Dość częstym objawem jest także znaczne przerzedzenie włosów w okolicy czołowej lub tuż na czubku głowy. Wraz z upływem czasu i wiekiem zakola powiększają się, aż stają się bardzo widoczne. Ostatnim etapem łysienia androgennego to kępki włosów pozostałe nad uszami i karkiem.
Leczenie
Leczenie łysienia androgennego nie jest bardzo trudną terapią. Dość często pomimo przyjmowanych leków na bazie kortykosteroidów czy minoksidilu, zmiany na skórze mogą się pogłębiać.
Początkowo można walczyć z problemem używając odpowiednich kosmetyków: odżywek i szamponów z inhibitorami DHT, działających bezpośrednio na czynnik niszczący włosy. Jeśli tradycyjne metody farmakologiczne nie przynoszą satysfakcjonujących efektów,warto skorzystać z konsultacji u specjalistów, którzy zajmują się odbudową utraconych włosów. Obecnie medycyna estetyczna dysponuje już zabiegami, kótre pozwalają odzyskać zdrowsze i mocniejsze włosy, dzięki wszczepieniu i stymulowaniu cebulek włosów. Oczywiście terapia taka odbywa się stopniowo w zależności od rodzaju, problemu i jego natężenia.
www.senior.fit.pl