Światowy Dzień Menopauzy i Adropauzty
Po raz 9 obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy, przypadający na 18 października. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
Wzrasta świadomość
Z roku na rok świadomość kobiet na temat okresu menopauzy wzrasta, jednak ich wiedza w tym zakresie wciąż nie jest wystarczająca. Światowy Dzień Menopauzy przypomina, że nie musi ona stanowić okresu pełnego cierpień i wyrzeczeń. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny uciążliwe dolegliwości można łatwo złagodzić. A nawet całkowicie wyeliminować. Szczególnie w tym dniu należy podkreślać jak ważne są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia.
Najważniejsze to mieć świadomość zachodzących zmian i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Oprócz wielu preparatów, suplementów diety, leków łagodzących objawy menopauzy i andropauzy, warto również zainwestować w badania kontrolne. Zwłaszcza, że teraz wiele z nich można wykonać w zaciszu czterech ścian. W aptekach dostępne są testy diagnostyczne domowego użytku. Dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym niezwykle pomocny może okazać się Menopauza Test. Test wykrywa hormon FSH, umożliwiając stwierdzenie, czy ostatnia miesiączka w życiu kobiety już wystąpiła. Mężczyźni z kolei mogą teraz samodzielnie wykonać badanie poziomu PSA. PSA Test jest skrótem od angielskiej nazwy „Prostate Specific Antygen" i oznacza antygen swoisty dla prostaty.
Warto wyjaśnić
Termin menopauza oznacza ostatnie krwawienie miesięczne. Moment ten określa się wtedy, gdy kobieta nie dostanie okresu przez pełen rok. Średnio następuje to w wieku około 51 lat, choć dotyczyć może kobiet między 46 a 58 rokiem życia. Terminu menopauza często używa się również dla określenia okresu przejściowego, obejmującego kilka lat przed i po ostatniej miesiączce. Fachowo jednak okres ten powinno nazywać się przekwitaniem, klimakterium lub okresem okołomenopauzalnym.
Andropauza zaś to zespół objawów występujących u mężczyzn około 50. roku życia. Pojawiają się wówczas: problemy z życiem seksualnym -- impotencja, utrata libido, zmiany emocjonalne– depresja, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu, spadek formy fizycznej – zmniejszenie siły mięśni, uderzenia gorąca, spadek masy mięśniowej ciała i wzmożona tendencja do tycia szczególnie w środkowych częściach ciała, osteoporoza i osłabienie kości i ból pleców. W przeciwieństwie do menopauzy, która występuje u kobiet miedzy 40 – 50 rokiem życia, męska ‘przemiana’ może mieć charakter stopniowy i trwać całymi dekadami.
Podczas przekwitania organizm traci swój naturalny parasol ochronny, jaki do tej pory zapewniały mu krążące we krwi estrogeny. Ich niedobór powoduje, że kobieta doświadcza wielu uciążliwych i przykrych dolegliwości jak uderzenia gorąca, zlewne poty, napadowe kołatanie serca, zmiany nastroju, uczucie lęku, przygnębienie, bezsenność czy zaburzenia koncentracji i pamięci. Wzrasta rónież niebezpieczeństwo wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Do najpoważniejszych należą choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca czy choroba wieńcowa. Panie w wieku menopauzalnym narażone są również na szkodliwą dla kości osteoporozę.
Najpopularniejszymi terapiami stosowanymi podczas okresu menopauzy są HTZ (Hormonalna Terapia Zastępcza) oraz leki OTC na bazie fitoestrogenów, czyli naturalnych substancji naśladujących działanie żeńskich hormonów płciowych. Terapia fitoestrogenowa podobnie jak HTZ polega na uzupełnienie spadającego poziomu estrogenów. Przyjmowanie roślinnych preparatów nie wymaga wcześniejszej konsultacji z ginekologiem i przeprowadzenia specjalistycznych badań. Sprawia to, że leki zawierające fitoestrogeny okazują się najlepszą alternatywą dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów.
AG
www.fit.pl