Menopauza oznacza zmniejszoną ilość wydzielanych estrogenów przez jajniki. Jest to proces, który przygotowuje kobietę do procesu poprodukcyjnego, tzw. „przekwitania”. W tym czasie zmianom ulega nie tylko układ rozrodczy w wyniku obniżenia poziomu hormonów.
Zmniejsza się także libido, występuje suchość pochwy, która powoduje także zmniejszoną aktywność seksualną. Nie oznacza to jednak jej końca wszystko zależny od kobiety jej samopoczucia i chęci, w tym czasie oczywiście nie ma przeciwwskazań by nie kontynuować życia seksualnego. W tym okresie serce pracuje też inaczej osłabieniu ulega węzeł sercowo-naczyniowy co zwiększa zachorowania nas miażdżycę, nadciśnienie i cukrzycę
Kobieta zaczyna odczuwać większą potliwość w nocy, może skarżyć się na tzw. uderzenia gorąca, bezsenność, zmiany nastroju.
Badania przeprowadzone w 2005 roku na grupie kobiet z siedmiu krajów wskazały, że bardzo ważne w przechodzeniu menopauzy są objawy psychiczne. Takie badanie przeprowadzono również w Polsce. Polki najczęściej skarżyły się na nastroje depresyjne, takie jak: niepokoje, obawa przed przyszłością, płytki sen i szybkie budzenie się. Twierdziły, że są drażliwe i straciły chęć do życia, zainteresowanie pasjami. Ponad 90 % z nich uważało, że jest to łagodna forma depresji. Polskie kobiety są świadome problemów, z jakimi przyszło im sobie radzić.
Jak łagodzić objawy?
W wielu przypadkach najlepszą metoda na przywrócenie właściwego poziomu hormonów – a przede wszystkim estrogenów to hormonalna terapia zastępcza - HTZ. Polega ona przede wszystkim na przyjmowaniu związków podobnych do naturalnego hormonu w określonych przez lekarza dawkach. Początkowo miała pomagać w łagodzeniu objawów menopauzy, jednak obecnie lekarze odchodzą od tej metody ze względu na to, że terapia powoduje wzrost zachorowań na raka piersi, kamicy nerkowej, powoduje bóle piersi oraz zmiany nastrojów.
Obecnie alternatywą stają się fitochormony, czyli substancje tworzone na bazie roślin, np. soi albo lnu, które odpowiadają budowie kobiecym estrogenom. Skuteczność preparatów fitohormonalnych jest bardzo wysoka, potwierdzają ją badania na kobietach japońskich, gdzie spożycie soi jest duże a objawy menopauzy występują tylko u 15% są one ponadto bezpieczne i mogą być stosowane bez nadzoru lekarza. Pomagają one zahamować uderzenia gorąca, nocne poty, stany depresyjne, zmniejszają huśtawkę nastrojów, chronią serce i kości.
www.fit.pl
Menopauza trudny problem?
Menopauza to czas przejścia do jesieni życia. Organizm kobiety wprowadza wiele zmian, które odczuwalne są zarówno w psychice, jak i fizjonomii. Z czasem zmienia się atrakcyjność kobiety, widzenie siebie, przychodzi czas emerytury, osamotnienia - dzieci opuszczają dom. W tym czasie kobieta uświadamia sobie swój stan, jak może sobie pomóc?