Niewydolność serca epidemią wśród Polaków?

Niewydolność serca to obecnie najgroźniejsza choroba, która dziesiątkuje coraz liczniejsze rzesze rodaków. Jak ostrzegają lekarze, na niewydolność serca choruje ponad 1mln. Polaków  
fit.pl
2011-05-17 00:00
Udostępnij
Niewydolność serca epidemią wśród Polaków?
senior serce2aJeszcze niedawno to zawał serca był najczęstsza przyczyną zgonów wśród Polaków, tymczasem od kilku lat w Polsce notuje się wyraźny wzrost zachorowania właśnie na na tę chorobę.
W Polsce każdego dnia zagrożonowych jest tą chorobą około 8-9 mln. Polaków. Są to osoby, które od wielu lat chorują na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową oraz cukrzycę.

Przeciętnie choroba daje osobie znać w wieku senioralnym, po 50 roku życia. Którzy są leczeni na nadciśnienie, nie miał zawału, ale pomimo diagnostyki i leczenia jego stan nie poprawia się.
Co więcej do niewydolności serca dochodzi także w sytuacji z powodu wad serca, chorób mięśnia sercowego, wynikających z przebytych lub niedoleczonych chorób i zapaleń.

Na czym polega ta choroba? Mięsień sercowy ze względu na nieprawidłową pracę zastawek, żył, traci możliwość do pompowania krwi, która zapewnia lepsze dotlenienie i ukrwienie organów, gdy tak się nie dzieje, krew odpływa, blokując pracę organów. Krew ze względu na brak odpływu zalega w innych miejscach ciała, powodując przekrwienie kończyn dolnych, ból i ucisk.

Także organy mogą ulec przekrwieniu wtedy ich praca jest spowolniona i niewystarczająca do wykonywania swoich funkcji. Wątroba źle pracuje, powodując kłopoty w trawieniem, przekrwienie płuc powoduje spłycenie oddechu i poczucie braku tchu.

Skutki przekrwienia można ograniczyć odpowiednio wcześnie, diagnozując chorobę. Co powinno zwrócić uwagę? Szybkie męczenie podczas pokonywania przeszkód, np. Podczas wejścia na drugie piętro. Objawami niewydolności mogą być również, ociężałość podczas wysiłku, kaszel nocny, wzmożone pragnienie oraz mniejsze wydzielanie moczu.

Dobrą informacją dla pacjentów może być fakt, że leczenie niewydolności serca nie jest trudne. Na rynku medycznym dostępnych jest wiele leków, które są nie tylko tanie, ale także skutecznie pomagają sercu powrócić do normalnej pracy, zmniejszając ryzyko śmierci aż o 30 procent.

www.senior.fit.pl