Badanie poziomu glukozy jest bardzo ważne, ponieważ może pomóc we wczesnym wykryciu cukrzycy, która przyspiesza rozwój zmian miażdżycowych
fit.pl
2010-03-30 00:00
Udostępnij
Poziom glukozy
Po co?
 

Oznaczenie poziomu glukozy u osób zagrożonych miażdycą ma na celu wczesne wykrycie cukrzycy, która przyspiesza rozwój zmian miażdżycowych. Prawidłowy poziom glukozy we krwi żylnej wykonanej na czczo powinien być niższy niż 100mg%. Przy stężeniu od 100-125mg% niezbędne jest wykonanie krzywej cukrowej, a przy dwukrotnym stwierdzeniu stężenia glukozy co najmniej 126 rozpoznajemy cukrzycę.

Jak często?
 

poziom%20glukozyfffKażda kobieta po przekroczeniu 45-go roku życia powinna być zdiagnozowana w kierunku cukrzycy i badanie takie powinno być cyklicznie powtarzane co 3 lata. Osoby cierpiące na nadwagę, mające niski poziom frakcji HDL cholesterolu oraz posiadające krewnych cierpiących na cukrzycę powinny poddać się temu badaniu wcześniej. Kobiety ciężarne powinny być badane w kierunku cukrzycy pomiędzy 24-tym a 28-mym tygodniem ciąży (ciąża predysponuje do rozwinięcia się cukrzycy).

Na czym polega?
 

Każdy chory na cukrzycę powinien kontrolować swój poziom glukozy we krwi, nawet kilka razy dziennie, w celu ustalenia rodzaju leków (doustnych leków obniżających poziom glukozy we krwi lub insuliny) oraz ich dawkowania. Samokontrola glikemii polega na nakładaniu kropli krwi z nakłutego palca na pasek wskaźnikowy i wkładaniu go do glukometru. Glukometr jest niewielkim urządzeniem pozwalającym oznaczyć stężenie glukozy we krwi włośniczkowej (kropla krwi z opuszki palca pochodzi z małych naczyń włosowatych). Wynik badania otrzymuje się w postaci wartości liczbowej. W taki sposób można np. potwierdzić zbyt niski poziom glukozy we krwi po przedawkowaniu leków hipoglikemizujacych.

Gdzie i za ile?
 

Badanie poziomu glukozy we krwi wykonują laboratoria analityczne określając poziom we krwi pobranej z żyły pacjenta będącego na czczo. Pomiar taki ( a właściwie test na obecność glukozy) może być również wykonany przez samego pacjenta za pomocą dostępnych w aptece testów paskowych o nazwie: Glucofilm, Glucostix, Exac Tech, One Touch Glucose czy Accutrend - Glucose. Pacjent nakłuwa opuszkę palca za pomocą specjalnego bagneciku, a następnie za pomocą paska sprawdza czy poziom glukozy nie jest podwyższony. Testy te są szczególnie przydatne dla osób cierpiących na cukrzycę, które w ten sposób mogą same monitorować wahania poziomu glukozy we krwi. Podwyższony poziom glukozy w domowych warunkach można również określać w moczu. W normalnych warunkach w moczu zawarte są jedynie niewielkie ilości w postaci wolnej. W cukrzycy poziom ten znacznie wzrasta i można go wykryć za pomocą testów paskowych dostępnych w aptece o nazwie: S-Glukotest i Test-Tape.

www.fit.pl