Rezonans magnetyczny pozwala przyjrzeć się narządom wewnętrznym o wiele skutecznej niż zwykły RTG. Jest niezastąpiony w wykrywaniu zmian nowotworowych, także przerzutów, schorzeń kręgosłupa i stawów, niezawodny w diagnostyce chorób rdzenia kręgowego i mózgu
fit.pl
2010-03-29 00:00
Udostępnij
Rezonans magnetyczny
Po co?

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi.

Jak często?

Rezonans nie wykorzystuje promieni RTG, więc jest nieszkodliwy dla organizmu i może być wykonywany nawet często. Jednak badanie jest bardzo kosztowne, dlatego wykonuje się go tylko w uzasadnionych przypadkach.

Na czym polega?

Do badania nie trzeba się rozbierać. Na badanie musisz zgłosić się na czczo - co najmniej 6 godzin wcześniej nie możesz nic jeść. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które po chwili wsuwa się do specjalnej komory. To właśnie w niej następuje prześwietlenie organizmu. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Problem mogą mieć jednak osoby cierpiące na klaustrofobię, ponieważ wnętrze komory jest małe i przypomina klatkę. W komorze przebywa się nawet do 40 minut, dlatego zdarzają się czasem zaśnięcia.

Woda znajduje się we wszystkich miękkich tkankach ludzkich, jednak w różnych proporcjach w stosunku do innych związków chemicznych. Powoduje to dające się zarejestrować zmiany sygnału emisji rezonansowej – wodór inaczej układa się w zdrowych i chorych częściach ciała.

Gdzie i za ile?

Badanie wykonuje się najczęściej w szpitalach Rezonans magnetyczny ze skierowaniem od lekarza specjalisty jest bezpłatny. Na taki badanie często trzeba czekać nawet kilka miesięcy, ponieważ chętnych jest wielu. Bez skierowania za rezonans magnetyczny trzeba zapłacić około 500 zł.

www.fit.pl