Wielkanoc to dla nas, Polaków przede wszystkim czas spędzony z rodzina, na wspólnym przebywaniu... niekoniecznie podczas nabożeństw Kościele
fit.pl
2010-04-02 00:00
Udostępnij
80Z badań CBOS wynika, że Wielkanoc postrzegana jest przez Polaków jako święto rodzinne, związane z religią i tradycją, jednak maleje liczba osób uczestniczących w religijnych obrzędach związanych z tymi świętami. Odchodzimy od religijnego celebrowania świąt na rzecz rodzinnych, wspólnych przyjemności.

Tradycyjnie Wielki Post wiąże się z zaleceniami wyciszenia i ograniczeniami dotyczącymi zabaw. Ponad jedna czwarta Polaków (27 proc.) deklaruje zdecydowane ograniczenie rozrywek w tym czasie. Zaledwie 14 proc. nie przejmuje się zakazami i nawet w tym czasie nie bierze ich pod uwagę, hulając do woli.

Jednak liczba Polaków deklarujących kultywowanie religijnych praktyk wielkopostnych w ostatnich latach znacząco spadła. Jedyny zwyczaj do którego jesteśmy mocno przywiązani to zachowania postu w Wielki Piątek - przestrzega go 86 proc. Polaków. Wynika to zapewne z faktu,iż stało się to tradycją świecka.

Niemal trzy czwarte respondentów (74 proc., spadek od 2006 r. o 5 punktów) przystępuje do spowiedzi wielkanocnej. Udział w rekolekcjach wielkopostnych deklaruje 60 proc., ( spadek o 7 punktów) oraz obchodach Triduum Paschalnego, bezpośrednio poprzedzającego Święta Wielkanocne (60 proc., spadek o 5 punktów). Połowa respondentów (50 proc., o 8 punktów mniej niż przed czterema laty) deklaruje uczestnictwo w nabożeństwach drogi krzyżowej lub gorzkich żalów. Spadła też liczba osób deklarujących uczestnictwo w mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielę (57 proc. spadek o 9 punktów procentowych).

Praktyki wielkopostne częściej zachowują kobiety niż mężczyźni, częściej też osoby starsze (najczęściej po 65 roku życia) niż ludzie młodzi.

Święta wielkanocne mają religijny rodowód, jednak współcześnie są one najczęściej postrzegane jako święta rodzinne (62 proc.). Znaczenie religijnego aspektu Wielkanocy podkreśla 46 proc. respondentów. Trzecim co do ważności aspektem tego święta jest tradycja (45 proc.). Znacznie mniej osób postrzega święta wielkanocne jako czas wolny od pracy (13 proc.) i/lub okazję do spotkań z przyjaciółmi (8 proc.). Dla niewielkiej liczby ankietowanych Wielkanoc to głównie kłopoty związane z przygotowaniami świątecznymi (5 proc.) oraz okazja do jedzenia i picia (3 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 4-10 marca na liczącej 995 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

www.fit.pl