Już codzienny spacer może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie i wigor seniora.
Na początku jest trudno. Zastałe mięśnie i stawy nie chcą wykonywać wysiłków, jednak w miarę, jak powoli trening staje się coraz dłuższy a organizm przyzwyczaja się do wysiłku, każdy kto staje się lżejszy, serce łatwiej pracuje, poprawia się metabolizm, samopoczucie wzrasta dzięki wzrostowi poziomi endorfin, a świat staje się przyjazny.
Osoby chore tym bardziej nie powinny rezygnować z codziennej dawki ruchu. O ile dane schorzenie na to pozwala warto przedyskutować z lekarzem formę aktywności, która mogłaby wspomóc organizm i poprawić kondycję seniora.
Choć seniorzy często wolą przyjmować leki, to właśnie ruch najszybciej likwiduje takie dolegliwości jak: bóle kręgosłupa czy stawów. W walce z chorobami serca również pomaga aktywność. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań warto oprócz spacerów pomyśleć o treningu rowerowym.
Spokojna jazda na rowerze nie tylko pomaga utrzymać serce w dobrej kondycji, ale także przyczynia się do poprawy przepływu krwi w żyłach i tętnicach, co oznacza lepsze ukrwienie i dotlenienie organów, a w szczególności mózgu i serca.
Diabetycy także podkreślają, że umiarkowany ruch pomaga obniżyć stężenie cukru we krwi, dzięki czemu ilość insuliny może być ograniczona.
Doskonałym i tanim sposobem na zachowanie zdrowia jest codzienny spacer oraz pielęgnacja przydomowego ogródka. Ostatnio popularność wśród seniorów zdobywa Nordic Walking, nie tylko jest to dobra alternatywa dla spaceru, ale także urozmaicenie i przyjemność np. wspólnych wypraw we dwoje lub zaprzyjaźnioną sąsiadką.
Dzięki ćwiczeniom senior może odzyskać nie tylko młodość ducha, ale także ciała. Choć podczas wysiłku zmęczenie przychodzi szybciej czas reakcji jest wydłużony a niektóre choroby ograniczają możliwość wyboru aktywności, jednak po konsultacji z lekarzem na pewno każdy senior znajdzie coś dla siebie.
www.fit.pl