Jak wynika z badania CBOS dot. oczekiwań pacjentów po operacji usunięcia zaćmy, chorzy są niedoinformowani: co czwarty respondent po zabiegu usunięcia zaćmy stwierdza, że przed operacją miał za małą wiedzę na temat samego jej przebiegu oraz rodzajów wszczepianych soczewek. By to zmienić, jesienią rusza kolejny cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
„Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Polega ona na zmętnieniu części lub całości soczewki oka, co prowadzi do utraty jej przejrzystości. Efektem tego jest pogorszenie widzenia, a nawet całkowita utrata wzroku” - przyznaje dr n. med Ewa Fluder, zastępca ordynatora oddziału okulistycznego w Specjalistycznym Szpitalu Zespolonym im. Stefana Batorego w Wałbrzychu.
Na świecie problem ten dotyczy około 27 milionów ludzi w różnym wieku, a w Polsce dotyka ok. 800 tys. osób. Większość z nich to osoby starsze, które zazwyczaj nie mają świadomości, że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaćmę. Nawet jeśli pojawią się u nich pierwsze objawy, często je lekceważą. Nie korzystają z wizyt kontrolnych u okulisty, gdyż obawiają się diagnozy. „Niezwykle ważne jest, by każdy po 40-tym roku życia przynajmniej raz w roku udał się do okulisty. Dla osób samotnych problemem może być nawet samo dotarcie na taką konsultację” .
Badania CBOS wykazały, że pacjenci nie mieli wiedzy na temat zdrowia swoich oczu i innych wad wzroku, które wystąpiły obok zaćmy, w tym m.in. starczowzroczności. Ponadto większość badanych u których zdiagnozowano zaćmę nie wiedziała, jaką soczewkę mu wszczepią i z czym się to wiąże w przyszłości: czy całkowicie pozbędzie się problemu złego widzenia, czy będzie musiał nosić okulary.
[-------]
Wykłady autorytetów z dziedziny okulistyki na Uniwersytetach Trzeciego Wieku mają umożliwić osobom starszym spotkanie z lekarzami specjalistami, przełamać ich strach przed wizytą u okulisty i zachęcić do poddania się badaniom kontrolnym oczu, a także poprawić stan wiedzy na temat skutecznego leczenia zaćmy. Cykl wykładów dot. zaćmy jest kontynuacją wiosennych spotkań dla seniorów.
Pierwsze spotkanie w semestrze zimowym odbędzie się 30 października na Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w auli na parterze, przy ul. Malczewskiego 22 (dzielnica Piaskowa Góra), a poprowadzi je dr n. med. Ewa Fluder. Początek wykładu o godz. 11:00.
Uczestnicy wykładów dowiedzą się, czym jest zaćma, jakie są jej pierwsze objawy, kiedy należy udać się do lekarza okulisty, a także jakie są sposoby skutecznego leczenia. Eksperci przybliżą przebieg zabiegu operacyjnego usuwania zaćmy oraz odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania słuchaczy. Każdy uczestnik otrzyma pakiet ulotek edukacyjnych dotyczących skutecznego leczenia zaćmy.