Zwyrodnienie plamki żółtej, kótre jest związane z wiekiem dotyczy około miliona osób po 50 roku życia. Niestety nieleczona choroba w wielu przypadkach prowadzi do utraty wzroku.Tymczasem wielu seniorów dowiaduje się o tej dolegliwości zbyt późno.
AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej to choroba cywilizacyjna, która na świecie zebrała już swoje żniwo w postaci 150 mln populacji ludzi niewidzących.
Choroba atakuje plamkę żółtą, czyli centralną część siatkówki, odpowiedzialną za ostre widzenie. Patologiczne zmiany oznaczają spadek ostrości w centralnej części pola widzenia, co powoduje problemy z poszczególnymi czynnościami, takimi jak : chodzenie, czytanie, rozpoznawanie twarzy. Choroba ta nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale również doprowadza do całkowitej ślepoty.
By uniknąć przykrych konsekwencji, lekarze alarmują o częste i regularne badanie dna oka, które może uchronić pacjenta nie tylko przed przykrymi konsekwencjami choroby, ale także całkowita utratą wzroku. Całkowite wyleczenie jest możliwe tylko w przypadku szybkiej i wczesnej diagnozy.
Czynnikami sprzyjającymi chorobie może być wiek (senioralny po 50 roku życia), płeć: częściej chorują kobiety, rasa: osoby o jasnej karnacji i jasnych oczach są bardziej narażone na występowanie tego problemu. Palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie oraz dieta uboga w przeciwutleniacze (z których najważniejszymi są luteina i zeaksantyna) sprzyjają występowaniu AMD.
To właśnie luteina i zeaksantyna chronią plamkę żółtą przed zmianami i działaniem wolnych rodników, u chorych na AMD stężenie w plamce i we krwi jest bardzo niskie.
Jak wspomagać wzrok?
Profilaktyka i odpowiednia dieta, a także zmiana stylu życia, mogą uratować wzrok wielu pacjentów. Zatem co jeść? Źródłem związków koniecznych do wytwarzania luteiny oraz zeaksantyny są: brokuły, zielony groszek, papryka, pomidory,oliwki, żółtka jaj, szpinak, kapusta włoska, dynia, cukinia.
www.senior.fit.pl