Dobre szkła – zdrowe oczy
Ciemne okulary dają poczucie tajemniczości, zapewniają modny wygląd, ale kupując je pamiętajmy, że przede wszystkim mają chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Okulary powinny zabezpieczać nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Gdy wybieramy okulary, zwróćmy uwagę z jakim są filtrem. Standard to 400 - to wystarczający filtr, który zapewni właściwą ochronę.
Jedynie okulary z filtrem UV chronią nasze oczy – inne mogą nam wręcz zaszkodzić i w konsekwencji prowadzić do ciężkich chorób oczu. Okulary, kupione np. na ulicznym straganie, są tanie, ale ich jakość jest żadna – mają one z reguły zwykłe szkiełka, zamiast szkieł z filtrem, zatrzymujacym szkodliwe promieniowanie. Efekt jest taki, że zostaje zakłócona naturalna reakcja na ostre światło, czyli mrużenie oczu. Z tego powodu dostaje się do nich więcej szkodliwego promieniowania.
Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupić u optyka. Zapłacimy za nie kilka razy więcej niż na ulicy, ale przynajmniej będziemy mieli pewność, że te okulary spełnią wszelkie wymogi i są bezpieczne dla naszych oczu. A lepiej zapłacić więcej za okulary, niż narobić sobie problemów ze wzrokiem i stać sie później stałym klientem okulisty.
Sprawdź: Jakie okulary do ciebie pasują?
[-------]
Modne, znaczy duże
Jeśli chodzi o kształt okularów, to według najnowszych trendów im większe oprawki, tym lepsze. Modne okulary mają duże szkła i grube oprawki. O tzw. „lenonkach”, czyli małych i okrągłych okularach, można już raczej zapomnieć. Teraz na topie są raczej okulary stylizowane na lata 60. i 70., charakteryzujące się tym, że zasłaniają dużą część twarzy.
Oprawki dobierajmy do kształtu twarzy, wtedy bedziemy naprawdę zadowoleni z zakupu. Najłatwiej dobrać oprawki do twarzy owalnej – pasuje do niej zazwyczaj każdy kształt okularów. Twarz okrągła najlepiej bedzie się prezentować w prostokątnych wzorach. Osobom o kwadratowych rysach twarzy polecamy okulary owalne i okrągłe. Dla prostokątnej dobierzmy średniej wielkości owalne lub okrągłe. Ci z nas, którzy mają trójkątny kształt twarzy, niech szukają oprawek wśród modeli prostokątnych. Na zakupy dobrze wybrać się z drugą osobą, która doradzi i pomoże w zakupie.
Trochę historii
Okulary przeciwsłoneczne zawdzięczamy Jamesowi Escottowi, który wynalazł je w połowie XVIII wieku. Jego okulary, które chroniły wzrok przed silnym światłem słonecznym, zamiast soczewek korekcyjnych miały przyciemnione szkło. Obecnie zamiast szkła używa się półprzezroczystego tworzywa sztucznego, najczęściej w kolorze ciemobrązowym, ciemnoniebieskim lub ciemnozielonym.
Okulary przeciwsłoneczne - obowiązek nie moda
Właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne to element wręcz obowiązkowy. Warto jednak pamiętać, że tylko dobre okulary, zatrzymujące szkodliwe promieniowanie i ochronią nasze oczy. Tanie szkiełka, kupione na bazarze, mogą nam wręcz zaszkodzić