Jakkolwiek wiele osób cieszy się na starość dobrym słuchem, nie ma nic dziwnego w tym, że w wielu przypadkach słuch pogarsza się z wiekiem
fit.pl
2010-05-28 00:00
Udostępnij
W pewnych przypadkach zjawisko to, znane jako starcze przytępienie słuchu, przybiera pokaźne rozmiary, co może być spowodowane przez szereg czynników natury fizjologicznej. Zaburzenia słuchu mogą pojawić się już w okolicach czterdziestki u osób o określonych uwarunkowaniach genetycznych. Powolna, stopniowa utrata słuchu zdarza się jednak najczęściej po sześćdziesiątce. Wśród osób starszych, które osiągnęły tak zwany czwarty wiek, głuchota występuje częściej, zaburzając ich zdolność do komunikowania się i uczestniczenia w życiu społecznym.

Jedna na trzy osoby powyżej 60 roku życia, a także połowa osób, które skończyły 85 lat, traci słuch. Zrozumienie zaleceń lekarza i postępowanie zgodnie z nimi, reagowanie na dźwięki ostrzegawcze, takie jak dzwonki czy sygnały ostrzegawcze, może stać się problematyczne, podobnie jak porozumiewanie się z rodziną i przyjaciółmi, co prowadzi do frustracji i dyskomfortu, a także może okazać się niebezpieczne.

Utrata słuchu nie następuje jednak z dnia na dzień. Objawy nasilają się stopniowo. Istnieje szereg sygnałów wskazujących na pogorszenie słuchu - konieczność pogłaśniania radia czy telewizora, proszenie rozmówców, aby mówili głośniej, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć. Gdy objawy te ulegają nasileniu, należy odwiedzić specjalistę. Na ogół problem można rozwiązać szybko i skutecznie, pod warunkiem wczesnego rozpoznania objawów i zastosowania odpowiednich urządzeń.

Istnieje szereg przypadłości powodujących pogorszenie słuchu, takich jak starcze przytępienie słuchu, problemy z drogą przewodzeniową, a także zanik prążka naczyniowego. W wyniku tego dochodzi do postępującego spadku krzywej audiometrycznej, który początkowo jest najbardziej widoczny w zakresie wysokich, a następnie także niskich częstotliwości.

Poczucie izolacji: jeden z poważniejszych skutków głuchoty
Choć to tylko jedna z wielu przypadłości, pojawiających się z wiekiem, starcze przytępienie słuchu niesie za sobą podwójne ryzyko. Osoba starsza nie tylko ma problemy ze słuchem, ale także trudności z porozumiewaniem się, co grozi odsunięciem od życia towarzyskiego i od znajomych.

Osoby, które cierpią na niedosłuch, są bardziej narażone na jedno z najpoważniejszych najczęściej spotykanych zagrożeń, związanych z podeszłym wiekiem: samotność. Ponieważ dodatkowo status społeczny ludzi starszych jest dość niski, problem ten może prowadzić do depresji, choroby, a nawet do przedwczesnej śmierci.

Czynniki sprzyjające utracie słuchu w wieku dojrzałym
  • Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu przez większą część życia.
  • Wysoki poziom cholesterolu.
  • Przebywanie w miejscach charakteryzujących się wysokim poziomem hałasu (robotnicy na budowie, rolnicy, muzycy, personel lotnisk, żołnierze itd.).
  • Niewłaściwe odżywianie.
  • Choroby wirusowe i bakteryjne.
  • Udary.
  • Urazy głowy. Zmiany nowotworowe.
  • Określone leki (np. gentamycin) lub niewłaściwe dawkowanie leków.
  • Uwarunkowania genetyczne.