Niedosłuch – czy można z nim walczyć?

Zaburzenia słuchu i problemy ze słuchem rok rocznie dotyczą coraz większej części polskiego społeczeństwa, dyskomfort związany z pogorszeniem słuchu dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet w okresie senioralnym. Jak leczyć i ograniczyć niedosłuch?  
fit.pl
2010-11-02 00:00
Udostępnij
Niedosłuch – czy można z nim walczyć?
sluch problemStarcza głuchota, czyli niedosłuch dotyczy zwykle osób powyżej 40-tym roku życia. Wraz z wiekiem bowiem postępują wszelkie procesy mikrouszkodzenia narządu słuchu, także pod wpływem zażywania leków, długotrwałym przebywaniu w hałasie.


Wraz z wiekiem niedosłuch pojawia się stopniowo. W równym stopniu zaczyna dotyczyć zarówno prawego jak i lewego ucha. Początkowo objawia się trudnościami w zrozumieniu mowy z czasem dotyczy także dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Częstymi objawami towarzyszącymi są: zawroty głowy i szumy w uszach.Jeśli w porę objawy niedosłuchu nie zostaną zdiagnozowane mogą doprowadzić do całkowitej głuchoty.


Profilaktyka, badania i diagnoza


Zanim pojawią się pierwsze objawy niedosłuchu warto częściej badać się i obserwować swój organizm. Zwłaszcza jeśli masz już skończone 50 lat i zbyt głośno słuchasz radia lub telewizji.


By sprawdzić i przekonać się o stopniu niedosłuchu pacjent powinien wykonać konieczne badanie audiometryczne. Badanie takie przeprowadza się w specjalnej wytłumionej kabinie, następnie poddaje się pacjenta działaniu różnych dźwięków, na które ma zareagować naciśnięciem odpowiedniego przycisku. Wynikiem badania słuchu jest wykres, który ukazuje stopień uszkodzenia narządu słuchu.


Aparat słuchowy


Dla wielu chorych na niedosłuch niezbędnym pomocnikiem i ratunkiem jest aparat słuchowy. Urządzenie to nie tylko ułatwia życie chorego, ale także zapewnia komfort słyszenia w każdych warunkach. Obecnie technologia aparatów słuchowych jest tak rozwinięta, że większość urządzeń jest po prostu niewidoczna.


Właściwie dobrany aparat słuchowy może także zapewnić rozwój i pogłębienie niedosłuchu, a obecnie również refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego są łatwiej dostępne i nie uszczuplają budżetu domowego.

www.fit.pl