Przyczyn powstawania problemów ze stawami jest wiele, m.in. wady postawy, siedzący tryb życia, brak gimnastyki, a także otyłość.
W leczeniu dolegliwości reumatycznych ważne jest utrzymywanie chorego stawu w ruchu przez odpowiednią rehabilitację, a także środki farmakologiczne łagodzące ból i odbudowujące chrząstkę stawową. Do tej pory glukozamina była jedyną substancją stosowaną w tego typu schorzeniach i jeśli nie pomagała, pacjent był skazany na dalsze odczuwanie bólu. Teraz pojawiła się alternatywa - substancja aktywna z dzikiej róży - galaktolipid nazwany GOPO.
Eric Hansen, odkrywca pozytywnego wpływu proszku z dzikiej róży na stan naszych stawów, sprowokował do badań naukowców, którzy stwierdzili, że zawarta w dzikiej róży substancja zwana galaktolipidem ma właściwości lecznicze. Prawidłowo przetworzone owoce - w kontrolowanym procesie suszenia w odpowiednich temperaturach - łagodzi dotkliwe bóle stawowe związane m.in. z reumatyzmem, które są efektem starzenia się organizmu. Jedynie owoce róży przygotowane w ten specjalny sposób zawierają aktywną substancję GOPO. Wysokie temperatury, którym poddawane są owoce przy przygotowywaniu konfitur czy herbaty, niszczą substancję GOPO.
Badania prowadzone w Danii i Norwegii wskazują, że prepeparat z zawartością GOPO pomaga utrzymać sprawność stawów u 4 z 5 osób. GOPO sprawia, że codzienne czynności, takie jak: chodzenie po schodach, siadanie, wstawanie, wkładanie i zdejmowanie garderoby, a także mycie się, robienie zakupów czy nawet sprzątanie domu - ponownie stają się normalnością.