Prócz diety dziadkowie, który chcą dotrzymać kroku swoim wnuczkom i sprostać opiece nad dzieckiem, powinni pomyśleć o aktywności, wspomagającej wydolność organizmu oraz poprawiającą stan ich mięśni.
Serce pełne zdrowia
Spacer szybszym krokiem, maszerowania z kijkami, raz w tygodniu pływalnia lub zamiast samochodu rower – takie aktywności nie tylko usprawniają wydolność seniora, ale także dbają o zdrowsze i mocniejsze serce.
A co a talerzu?
Dobra kondycja i zabawa z wnuczkiem bez zadyszki zależą przecież od dobrej diety, a ta często jest bagatelizowana. Co zmienić? Mniej mięsa (ograniczamy czerwone) więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 - które prócz ryb i owoców morza znajdziemy w oliwie z oliwek czy w oleju rzepakowym, to już prawie klucz do wychowaczego sukcesu.
Nawet kilka kropel w domowej sałatce jest już sporym krokiem ku zmianie stylu żywienia. Zdrowsze posiłki, to przede wszystkim, te w których dominują produkty roślinne. W diecie ograniczmy także ser żółty a częściej sięgajmy po zdrowsze produkty mleczne. Jogurty, sery białe, too doskonałe źródło węglowodanów, paliwa stale eksploatowanego przez nas organizm, a także białka które wspomaga kości. Komponanie zdrowszego menu możecie zacząć, przygotowując potrawy z wnukami. Nie zaszkodzi, gdy już w młodycm wieku zaczniecie uczuć dzieci prawidłowych zasad żywienia.
[-------]
Opieka nad wnuczkiem to nie maraton, ani wyścig dlatego pamiętając o swoich ograniczeniach a dysponując sporym doświadczeniem , mponujmy naszym wnuczkom nie tylko kondycją, ale także sprytem i wiedzą! Jeśli już brak sił na zabawę w chowanego lub grę w piłkę, czas na książki!

Doskonałą formą spędzania wspólnego czasu jest rysowanie, zabawy i gry pamięciowe, szachy czy warcaby oraz łamigłówki. Nie tylko wy trenujecie umysł, także wasz wnuczek uczy się logicznego myślenia, zapamiętywania, a przede wszystkim dobrze się bawi!
Jak podszkolić pamięć?
Gdy podczas zabaw intelektualnych i ona nieco zawodzi, warto zrobić małą rewolucje w jadłospisie: brokuły, szpinak, jabłka, imbir, truskawki, banany a także zioła: popularny żeń szeń czy miłorząb japoński wspomagają pamięć. Prócz tego warto stale trenować, łamigłówki i krzyżówki także poprawiają umiejętność kojarzenia i zapamiętywania.
Nerwy na wodzy
Każdy, nawet najukochańszy wnuk, potrafi czasem nieźle dać się we znaki, a nerwy, jak wiadomo trudno trzyma się na wodzy, zwłaszcza, gdy już kończy się cierpliwość. Co wtedy? Medytacja, joga? Na początku wystarczy chwila opanowania, dwa głębokie wdechy oraz przywołane miłe wspomnienie. Czego nie robimy ?Nie krzyczymy! Negatywna energia udziela się dziadkom i wnukowm a zamiast rozładownia przynosi większą agresję i złość. Stawiajmy na wyciszenie, przeczekanie dziecka lub rozładownia napięcia humorem, najlepiej o dziadkach i wnukach!
www.senior.fit.pl