By przekonać o faktycznym działaniu witaminy D na organizm naukowcy przeprowadzili także 50 dodatkowych badań na grupie 94 seniorów o średniej wieku 74 lata. W grupie badanych większość osób pochodziła z krajów rozwiniętych a wśród badanych 80 proc. stanowiły kobiety.
W badaniach tych większość pacjentów zażywało witaminę D przez około dwa lata reszta zażywała placebo lub nie przyjmowała żadnych leków.
Analizy badań pokazały, że, aby uratować jedno życie należałoby 200 osobom podawać przez preparat z witaminą D3 przez około dwa lata.
Witamina D choć jest wytwarzana naturalnie w organizmie ludzi i zwierząt pod wpływem promieniowania UV, jednak w wieku senioralnym ze względu na zbyt dużą eksploatację organizmu w kościach zaczynają występować jej deficyty, które powinno się regularnie uzupełniać.
Choć z licznych badań nad wpływem witaminy D na ludzki organizm wynika, że jest ona niezbędna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania wielu organów, jej nadmiar zwiększa ryzyko hiperkalcemii (tj. podwyższenia poziomu wapnia we krwi) a stosowanie witaminy D3 łącznie z wapniem wyraźnie zwiększa wystąpienie kamicy nerkowej.
Badania naukowców na działem witaminy D na ludzkim organizm dają szersze pole informacji dla lekarzy i pacjentów na temat chorób dolegliwości jakie niesie przedawkowanie i jej deficyt.
www.senior.fit.pl