Żurawina już od niepamiętnych czasów była używana jako lekarstwo w medycynie ludowej. Indianie amerykańscy stosowali ją jako podstawę swojej diety.
Niewiele jest bardziej krępujących i nieprzyjemnych dolegliwości od infekcji układu moczowego. Uciążliwie częsta konieczność odwiedzania toalety. Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Ciągłe uczucie parcia na pęcherz. Dużo częściej na zapalenie pęcherza zapadają kobiety, ale choroba ma u nich też znacznie łagodniejszy przebieg niż u mężczyzn. Wcześnie zauważone objawy i wcześnie rozpoczęte leczenie, pozwala uniknąć antybiotyków. Co robić, gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy? Dużo pić, najlepiej zwykłej przegotowanej wody i zakwaszać organizm. Żurawina zawiera naturalne składniki, które uniemożliwiają chorobotwórczym bakteriom przyleganie do ścian nabłonka dróg moczowych a tym samym hamuje ich rozwój i dalsze namnażanie.
Flawonoidy zawarte w owocach żurawiny są również silnym antyutleniaczem, wspomagają organizm w pozbywaniu się wolnych rodników i opóźniają pojawianie się pierwszych oznak starzenia się. Ich duża zawartość w tych owocach może również pomóc w walce z nowotworem, chorobami serca i cukrzycą Bogactwo witaminy C w preparacie dodatkowo działa uodporniająco.
Żurawina zawiera w sobie składnik zwany proantocyjanidin, który chroni organizm przed atakami bakterii Escherichia coli, która wywołuje rozwój infekcji dróg moczowych. Zawarty w żurawinie kwas benzoesowy, obniża pH w drogach moczowych i zwiększa działanie antybakteryjne. Żurawina zawiera też duże ilości polifenolów, odpowiedzialne za obniżanie poziomu złego cholesterolu (LDL).
www.fit.pl