Cynk potrafi wiele:
Poprawia stan skóry
Cynk pomaga w leczeniu zmian trądzikowych i gojeniu się ran. Sprzyja odbudowie regeneracji naskórka, widocznie poprawiając wygląd skóry. Ma właściwości antyutleniające i zapobiega działaniu wolnych rodników, przez co skóra dłużej wygląda młodo.
Wzmacnia płytkę paznokcia
Paznokcie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, a cynk potrzebny jest im do przebiegu syntezy białek, dzięki którym nie będą się kruszyć i rozdwajać. Paznokcie w szczególny sposób powinny pielęgnować osoby, które długo pracują przy komputerze, starając się, by w klawiaturę stukać opuszkami, a nie paznokciami.
Zapobiega rozwajaniu się włosów
Jest im potrzeby, żeby zdrowo rosły i były mocne. Niedobór cynku w organizmie prowadzi do osłabienia struktury włosa. Rozdwojone końcówki, łupież, często przetłuszczające się i wypadające włosy to sygnał, że w naszej diecie za mało jest cynku i trzeba temu szybko zaradzić.
Produkty, w których znajdziemy ten cenny pierwiastek to:
- owoce morza
- ryby
- wątróbka
- jaja
- ciemne, pełnoziarniste pieczywo
- pestki dyni i słonecznika
- rośliny strączkowe
- ser żółty
- mleko, zwłaszcza kozie
Poziom cynku w organizmie obniżają:
- silne antybiotyki
- leki przeciwbólowe
- żelazo i miedź
- alkohol
- tabletki antykoncepcyjne
Dzienne zapotrzebowanie człowieka na cynk to 15 mg. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, które ze względu na swój stan, powinny przyjmować podwójną dawkę tego mikroelementu.