Szczoteczka choć myje zęby i dba o czystość jamy ustnej, sama bywa zbiorowiskiem bakterii. Co z tego, że będziemy szczotkować zęby trzy razy dziennie przez 3 minuty, jeśli zrobimy to brudną i starą szczoteczką.
Zanieczyszczenia gromadzące się na główce są groźne dla naszych zębów i dziąseł. Włókna toidealne miejsce gdzie osadzają się zarazki, które mogą prowadzić np. do próchnicy. Gdy nie dbamy o jej higienę tylko sprzyjamy namnażaniu bakterii. Zamiast usuwać nią bakterie, sami wprowadzamy je do jamy ustnej. Jak do tego nie dopuścić?
Zasady postępowania ze szczoteczką!
-
Nie pożyczaj jej nikomu – to pierwsza i podstawowa zasad. Szczoteczka jest jedną z najbardziej osobistych rzeczy, której nikt nie ma prawa używać. Dlatego, gdy korzystasz z łazienki, do której mają dostęp inni ludzie, nie zostawiaj jej na widoku.
-
Gdy spodziewasz się w domu gości, miej pod ręką nową zapasową szczoteczkę, którą będziesz mógł dać zapominalskiemu.
-
Po każdym umyciu opłucz ją dokładnie pod bieżącą wodą. Często zostaje na niej pasta i drobinki pokarmu.
-
Szczoteczkę wymieniaj regularnie – specjaliści zalecają zmieniać ją raz na trzy miesiące nie tylko gdy zobaczysz, że włókna się zużywają i wyglądają jak pióropusz.
-
Po umyciu wysusz ją dokładnie. Najlepiej otrząsnąć krople wody lub wytrzeć papierowym ręcznikiem.
-
Nie zakrywaj ją nakładkami – tylko w podróży korzystaj ze specjalnych ochronnych nakładek lub etui. Pamiętaj by wcześniej włókna dokładnie osuszyć.
-
Nie zostawiaj nigdy szczoteczki zanurzonej w kubeczku z wodą. Przechowuj ją włóknem do góry.
- W naszych łazienkach przeważnie szczoteczki stoją blisko siebie, nie pozwól żeby się stykały.