Palący problem! Co robić, gdy skóra swędzi i piecze…

Podrażniona, sucha, wrażliwa skóra twarzy może naprawdę dać się we znaki
fit.pl
2010-05-14 00:00
Udostępnij
Palący problem! Co robić, gdy skóra swędzi i  piecze…
skin2Uczucie swędzenia, pieczenia i naciągniętej nadmiernie skóry bardzo źle wpływa na nasz komfort i samopoczucie, a niekiedy i…samoocenę.

Dostrzegasz u siebie łuszczącą się skórę na wybranych częściach twarzy, na przykład na nosie lub policzkach? Borykasz się z problemem swędzenia, zaczerwienienia lub nagłej reakcji skóry na składniki kosmetyków? Twoja cera wyraźnie daje znać, że potrzebuje nawodnienia, również od wewnątrz, oraz ukierunkowanej pielęgnacji. Niezależnie od przyczyny, czy jest to wrodzona skłonność do wrażliwości skóry, czy też jej przesuszenie lub odwodnienie – warto każdego dnia dbać o jej kondycję. Pielęgnacja powinna być jednak wielowymiarowa. Nie można ograniczyć się do stosowania kosmetyków odpowiadających potrzebom naszej skóry, ale i zadbać o wzmocnienie i nawilżenie od wewnątrz. Wspieranie działania kosmetyków odpowiednimi suplementami może poprawić nie tylko jej jędrność i nawilżenie, ale również opóźnić wiotczenie i ograniczyć nadmierną aktywność gruczołów. W tym celu warto posiłkować się doustnymi preparatami będącymi źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3,-6,-9. Korzystne efekty dla skóry, która daje wrażenie ściągniętej -głównie po myciu, daje dostarczanie organizmowi wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego, szczególnie, że dziś dzięki nauce już wiemy, że z wiekiem nam go ubywa.

Sztuka indywidualnego wyboru

Do codziennej pielęgnacji szczególnie suchej, wrażliwej i skłonnej do łuszczenia oraz podrażnień skóry konieczne są odpowiednie nawilżające i natłuszczające specyfiki uwzględniające potrzeby konkretnego typu cery. Wśród kosmetyków dostępnych na naszych półkach znajdują się niestety również i te, które mogą zawierać szkodliwe substancje. Część z nich będzie nam szkodzić na poziomie zapachu, który spowoduje alergię, bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność. Nie wszystkie składniki chemiczne są szkodliwe. Ich zadaniem w kosmetykach pielęgnacyjnych jest wzmocnienie działania substancji naturalnych. Dlatego dla wielu osób borykających się z problemem nadwrażliwej cery najlepszym wyjściem może być korzystanie z kosmetyków eko, czyli takich, które zawierają głównie komponenty pochodzenia naturalnego, pamiętając jednak, aby ich „naturalność” nie kończyła się na nazwie, ale była poparta stosownymi certyfikatami. Jednak i eko-kosmetyki nie dla każdego muszą być odpowiednie. Składniki naturalne mogą tak samo podrażniać i uczulać jak chemiczne. Decydując się na preparaty wyłącznie organiczne pozbawione zupełnie substancji chemicznych, musimy liczyć się z tym, że są one o wiele mniej skuteczne np. w walce ze zmarszczkami. Efekt pojawi się, ale zostanie odsunięty w czasie.

Dla alergików i wrażliwców najlepsze mogą okazać się przetestowane na wielu tysiącach konsumentów kosmetyki syntetyczne nie zawierające zapachów i barwników, nawet naturalnych. Dlatego warto rozważyć przetestowanie kosmetyków przeznaczonych dla alergików. Są one zazwyczaj pozbawione substancji zapachowych i innych intensywnych w działaniu składników mogących podrażniać nadreaktywną cerę.

Alternatywą dla chemicznych konserwantów są konserwanty naturalne. Składają się one z kompozycji ekstraktów roślinnych mających działanie przeciwdrobnoustrojowe i bakteriobójcze. Na rynku dostępne są już tzw. kosmetyki lodówkowe, często indywidualnie przygotowywane dla klienta pod kątem jego potrzeb i preferencji. Kosmetyki te mają ważność kilku dni od otwarcia i przechowuje się je wyłącznie w lodówce.

[-------]

Holistycznie znaczy kompletnie

Oprócz stosowania odpowiednich kremów i masek nawilżających, istotne jest również to, czym myjemy wrażliwą lub podrażnioną skórę. Nasza woda w kranach pozostawia wiele do życzenia i czasem skin3zamiast wyczyścić może wręcz zanieczyszczać i dodatkowo wysuszać zawartym w niej chlorem. Dlatego zamiast „kranówki”, do pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu lepiej stosować wodę mineralną bądź oligoceńską albo termalną w aerozolu. Dla wyjątkowo wrażliwej skóry zbawienne mogą się okazać płyny micelarne pozbawione środków konserwujących i zapachowych lub kosmetyki typu fizjożel.

Chcąc zadbać o nawilżenie skóry od wewnątrz nie można zapominać ani o piciu niegazowanej wody mineralnej, ani o dostarczaniu organizmowi wspomnianych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odpowiednią, zbilansowaną dawkę tych substancji można dostarczyć zażywając suplement diety, takie jak np. Oli-Femin (50 kapsułek/53zł). Preparat ten jest kompozycją olejów naturalnego pochodzenia, bogatych w niezwykle cenne dla zdrowia i urody kwasy omega -3,-6,-9, które opóźniają proces starzenia się skóry, odżywiają ją i przywracają prawidłową spoistość, gęstość i jędrność, a także wspomagają odbudowę struktury kolagenu i elastyny. Oli-Femin dodatkowo pomaga także złagodzić dolegliwości towarzyszące napięciu przedmiesiączkowemu, menopauzie i okresowi postmenopauzalnemu – jest więc odpowiedni dla kobiet w każdym wieku, prowadzących aktywny tryb życia.

Mając skórę wrażliwą trzeba pamiętać o ochronie przed promieniowaniem UVA i UVB właściwie przez cały rok. Od października do kwietnia wystarczą kremy z faktorem SPF 15, jednak od maja do września, w naszej strefie klimatycznej, lepiej zaopatrzyć się w kosmetyk dobrany do rodzaju cery o faktorze nie mniejszym, niż 30. Na wakacje w cieplejszym, niż nasz klimacie, najlepiej wybrać najwyższy faktor ochronny SPF 50 i dodatkowo chronić twarz zacieniając ją rondem kapelusza. Po kąpieli w słonej wodzie, a także w basenie, najlepiej spryskać twarz i dekolt wodą termalną w aerozolu i nałożyć ponownie krem z filtrem. Wieczorem, po ekspozycji na słońce, która powinna być bardzo ostrożna, jeśli chcemy uniknąć podrażnienia skóry i nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i zaczerwienienia, należy nałożyć krem łagodzący.

Im więcej mamy lat, tym mniej w naszym organizmie wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który - niczym gąbka - gromadzi wodę w skórze właściwej i poprawia w ten sposób jej poziom nawilżenia oraz likwiduje uczucie ściągnięcia skóry występujące głównie po myciu. Dlatego – zwłaszcza dla dojrzałej cery – poleca się stosowanie suplementacji diety preparatami zawierającymi w swoim składzie kwas hialuronowy. Wpływa to korzystnie na nawilżenie, jędrność oraz elastyczność skóry, a także opóźnia efekty jej starzenia i spłyca już istniejące drobne zmarszczki (np. Hialu-Femin 60 kapsułek/ok.60zł). Taki nutrikosmetyk, stworzony na bazie wielocząsteczkowego kwasu hialuronowego, poza dbałością o odpowiednie nawilżenie ochroni także przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz wolnych rodników. Wspomoże też proces regeneracji skóry i nawilży skórę od wewnątrz dzięki czemu będziemy móc cieszyć się gładszą i aksamitną cerą.

Połączenie prawidłowego oczyszczania, nawilżania oraz suplementacji, a także unikanie nadmiernego eksponowania na słońce pozwoli nam jak najdłużej cieszyć się zdrową, dobrze nawilżoną i promienną cerą.

www.fit.pl