Szczoteczka elektryczna - jak wybrać najlepszą?

Szczoteczka elektryczna nie jest urządzeniem idealnym i, jak każde, ma swoje wady oraz zalety. Wiele osób uważa ją jednak - nie bez powodu - za znacznie skuteczniejszą od zwykłej, a dzięki temu za niezastąpioną w codziennej higienie jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne polecane są też przez samych dentystów. Mimo że koszt urządzenia jest wyższy niż w przypadku szczoteczek manualnych, zakup ten opłaca się. Pierwszym dostrzegalnym symptomem zwrotu inwestycji są lepiej doczyszczone zęby, które z czasem stają się również bielsze. W perspektywie długoterminowej oznacza to rzadsze i tańsze wizyty w gabinecie stomatologicznym.
2020-12-11 00:00
Udostępnij
Szczoteczka elektryczna - jak wybrać najlepszą?

1. Rodzaje szczoteczek elektrycznych

2. Jak działa szczoteczka elektryczna?

3. Szczoteczka elektryczna - jak wybrać odpowiednią?

z

Szczoteczki elektryczne są tak skuteczne, gdyż działają z szybkością nieosiągalną dla ludzkiej ręki. Podczas, gdy wprawiony dorosły jest w stanie wykonać szczoteczką manualną ponad 200 ruchów na minutę, model Oral B Genius to 8800 ruchów obrotowych i 40 000 pulsacji na minutę, a podstawowy model Oral B Vitality - około 7600 obrotów w tym samym czasie. Różnica jest więc kolosalna.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne różnią się między sobą technologią czyszczenia oraz rodzajem wykonywanych ruchów. Wyróżniamy:

  • szczoteczki rotacyjne,
  • szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne,
  • szczoteczki soniczne.

W obrębie dwóch pierwszych typów niekwestionowanym liderem są szczoteczki elektryczne Oral B, będące domeną tej firmy. Szczoteczka elektryczna rotacyjna wykonuje ruchy obrotowe, zaś szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna dodatkowo przybliża się i oddala w stosunku do powierzchni zębów. Dzięki temu jeszcze skuteczniej rozbija i usuwa płytkę nazębną.

Szczoteczki soniczne działają inaczej: mają podłużną końcówkę, którą przykłada się do zębów, a następnie uruchamia, by główka wykonywała ruch wymiatający w linii góra-dół. To kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. Energia drgań przekazywana jest na płyn, który wnika w szczeliny międzyzębowe, usuwając bakterie i zanieczyszczenia.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Odpowiedź na pytanie, jak działa szczoteczka elektryczna, po części padła już wyżej, w miejscu, w którym omówione zostały rodzaje szczoteczek elektrycznych. Warto dopowiedzieć jeszcze, że - niezależnie od typu wybranego urządzenia - duża liczba ruchów główki większość pracy wykonuje za człowieka. Szczoteczka elektryczna skuteczniej usuwa płytkę nazębną, resztki jedzenia i powierzchniowe osady. Aby efekt był najlepszy, pamiętać należy, aby dokładnie wyczyścić:

  • zewnętrzną powierzchnię zębów,
  • wewnętrzną powierzchnię zębów,
  • powierzchnie żujące zębów.

W przypadku szczoteczki sonicznej wystarczy, po nałożeniu pasty, ustawić jej główkę pod kątem 45 stopni i przesuwać powoli po łuku zębowym.

Szczoteczka elektryczna - jak wybrać odpowiednią?

Wybór szczoteczki elektrycznej wcale nie jest sprawą prostą, tym bardziej, że na rynku dostępne jest sporo modeli. Jeśli interesują nas szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne, warto zwrócić uwagę na firmę Oral B, która oferuje i tańsze - podstawowe, i te nieco droższe modele. Różnią się one ilością trybów pracy (w wariancie najprostszym jest tylko jeden), rodzajem i liczbą wykonywanych ruchów, dodatkowymi funkcjami, mocą czy akcesoriami.

Osoby ze szczególnymi potrzebami powinny zwrócić uwagę na różne tryby działania. Program delikatny przeznaczony jest dla zmagających się z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Tryb wybielający walczy z przebarwieniami, a opcja masażu pomaga dziąsłom.