Jeżeli jesteśmy pewni, że truskawki nie były przenawożone, przed spożyciem zostały dokładnie umyte, a po zjedzeniu pojawia się wysypka na twarzy, to niewątpliwie może być to objaw nadwrażliwości lub alergii pokarmowej. Aby upewnić się, co do słuszności wstępnej diagnozy radzę udać się do lekarza, w celu wykonania specjalistycznych testów alergicznych. Ich wynik w 100% potwierdzi lub wykluczy nasze przypuszczenia.
Nadwrażliwość na pokarmy przejawia się różnymi zaburzeniami chorobowymi skóry, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Objawy skórne alergii pokarmowych to m.in.: atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęki w okolicach twarzy i zgięciach stawów. Przy długotrwałym występowaniu objawów klinicznych zmiany skórne obejmują też pozostałe części skóry naszego ciała.
Najczęstsze objawy ze strony układu oddechowego to: kaszel, niedrożność nosa, astma, nawracające zapalenie płuc, możliwe jest też występowanie obrzęków wewnątrz narządowych, głównie w krtani.
Jednak najwięcej pacjentów uskarża się na objawy ze strony przewodu pokarmowego: biegunki o różnym stopniu nasilenia (ostra, przewlekła), mogące doprowadzić aż do zaniku błony śluzowej jelita, wymioty, zapalenie przełyku, zaparcia, kolkę brzuszną, krwawienia z przewodu pokarmowego - wszystkie te objawy prowadzą do postępującego pogorszenia stanu odżywienia.
Dlatego jeżeli zauważymy niepokojące symptomy pojawiające się po spożyciu żywności należy niezwłocznie zwrócić się do alergologa. Alergii pokarmowej nie można zostawiać samej sobie. Ta choroba nie przejdzie sama, jak ból gardła, czy katar. Co więcej nie leczona może się pogłębiać i doprowadzić do ciężkich powikłań.