Piękny uśmiech i zdrowe zęby to prawdziwa ozdoba i atut każdego człowieka
fit.pl
2007-08-29 00:00
Udostępnij
Uśmiechnij się!
usmiechPiękny uśmiech i zdrowe zęby to prawdziwa ozdoba i atut każdego człowieka. Nie wystarczy piękny makijaż, szałowa fryzura i droga biżuteria – wszystko to straci urok, jeśli będziesz miał nieładne zęby i nieświeży oddech.

Wizyty u stomatologa nie należą do najprzyjemniejszych. Boją się ich małe dzieci, młodzież i wielu dorosłych. Aby jak najrzadziej siadać na fotelu dentystycznym, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach mycia zębów i higienie jamy ustnej. Wtedy ograniczymy nasze spotkania ze stomatologiem, jedynie do regularnych wizyt kontrolnych (przynajmniej dwa razy w roku).

1. 3x3

Koniecznością jest mycie zębów przynajmniej trzy razy dziennie po trzy minuty, jeśli chcesz, możesz je myć po każdym posiłku. Zacznij od zębów położonych najgłębiej (trzonowych). Na nich gromadzi się najwięcej niebezpiecznego dla zębów i dziąseł osadu i bakterii.

2. Szczoteczka 

Podstawą właściwego szczotkowania jest odpowiednia szczoteczka. Jeśli nie wiesz, która nadaje się do twoich zębów i dziąseł, zapytaj o to dentystę. Pamiętaj, że złą szczoteczką możesz uszkodzić szkliwo i dziąsła. Jeśli masz wrażliwe dziąsła i zbyt odsłonięte szyjki, używaj szczoteczki z miękkiego włosia.

Po każdym myciu zębów, opłucz dokładnie szczoteczkę z zalegającej na włoskach pasty i resztek jedzenia. Stawiaj ją zawsze włosiem do góry, aby wyschła. Szczoteczkę wymieniaj często. Nawet raz na miesiąc. Już po dwóch tygodniach końcówki włosia zdzierają się, mogą kaleczyć dziąsła i mało skutecznie chronić przed bakteriami.

3. Szczotkowanie

Ruchy powinny być delikatne, bardziej przypominać masaż, niż ostre szorowanie. Mocne pocieranie szczoteczką niszczy szkliwo, a także szybko zużywa szczoteczkę. Szczotkowanie wykonuj okrągłymi ruchami, prowadź szczoteczkę od dziąseł w kierunku korony. Dokładnie myj zewnętrzną i górną część płytki nazębnej, nie zapomnij umyć wewnętrznej strony. Po każdym myciu zębów płucz starannie jamę ustną.

4. Płukanie ust.

Stosowanie płynu do płukania przez 30 sekund zmniejsza choroby dziąseł o 28%. Poza tym, na długo odświeża środowisko jamy ustnej.

5. Nitka dentystyczna.

Uwieńczeniem każdego mycia zębów jest użycie specjalnej nici, za pomocą której oczyszcza się przestrzenie międzyzębowe, a tym samym zapobiega próchnicy na powierzchniach stycznych zęba. Jeśli nie masz specjalnej nici, możesz użyć wykałaczek. Ważne jest czyszczenie tych miejsc, ponieważ przestrzenie międzyzębowe są najbardziej podatne na działanie próchnicy.

6. Pasta

Najlepiej używaj pasty z fluorem, ponieważ działa korzystnie na szkliwo zęba.

7. Język

W sklepach można kupić wiele szczoteczek, które mają specjalne powierzchnie do mycia języka. Te końcówki wykonane są najczęściej ze specjalnie wyprofilowanej gumy. Zabieg mycia języka powinien trwać około pół minuty. Rób go zawsze po myciu zębów. Delikatnie, okrągłymi ruchami masuj powierzchnię języka.

8. Dieta

Musisz pamiętać nie tylko o higienie, ale także o właściwym menu. Odżywianie ma również wpływ na twoje zęby. Jedz dużo owoców i warzyw, unikaj słodkich, gazowanych napojów, jedz produkty bogate w wapń i fluor.

9. W awaryjnych sytuacjach... 

Jeśli nie możesz umyć zębów, bo nie masz pod ręka przyborów, zjedz jabłko. To naturalna "szczoteczka" do zębów, która usunie nalot.

10. Odświeża i chroni

Warto żuć gumę, która uchroni nas przed próchnicą i odświeży oddech.

www.fit.pl