Aby skóra wyglądała zdrowo i pięknie trzeba ją nawilżać od środka i nie pozwolić uciec wilgoci na zewnątrz.
fit.pl
2006-09-19 00:00
Udostępnij
Woda: źródło urody
Odpowiednio nawilżona skóra wygląda zdrowo i pięknie. Ale to nie oznacza, że dobrze jest wylegiwać się godzinami w wannie. Wręcz przeciwnie – lepiej zadbać o nawilżanie skóry od środka i nie pozwolić uciec wilgoci na zewnątrz.

104Wbrew pozorom zraszanie skóry wodą nie jest najlepszym sposobem na jej nawilżenie. Najważniejsze jest uszczelnienie tzw. warstwy ochronnej skóry. Może ona zostać uszkodzona np. podczas mycia skóry silnymi środkami jak mydło czy żel pod prysznic. Jeśli do tego dojdzie woda wyparowuje ze skóry, nawet w przypadku tłustej cery.

Za utrzymanie wilgoci w skórze odpowiadają m.in. lipidy, ceramidy i tzw. NMF (naturalny czynnik nawilżający, wypełniający przestrzeń między komórkami). Aby tych składników było w skórze pod dostatkiem należy zadbać o odpowiednią dietę i stosować właściwe kosmetyki. Zasada jest prosta: skórę należy nawilżać od zewnątrz i od wewnątrz. Kosmetyki, np. kremy nawilżające, to tylko połowa sukcesu. Trzeba jeszcze dostarczyć skórze wody – dużo pić i odpowiednio się odżywiać. Utrzymaniu wody w skórze służą sałatki z oliwą, ryby i owoce morza. Trzeba też dużo pić, najlepiej wody mineralnej. Są też różnego rodzaju kapsułki, zawierające substancje uszczelniające ochronny płaszcz skóry (np. olej z ogórecznika lub wiesiołka).

Na co należy uważać:
  • Na kąpiel. Może wydawać to się dziwne, ale długotrwałe wylegiwanie się w wodzie wysusza skórę. Woda nie wnika bowiem do głębszych warstw skóry, wchłaniana jest jedynie przez zewnętrzną część naskórka (dlatego po długiej kąpieli bywa on pomarszczony). Woda ta bardzo szybko jednak odparowuje i w efekcie skóra robi się jeszcze bardziej sucha niż przed kąpielą. Długotrwała kąpiel po prostu niszczy ochronny, lipidowy płaszcz skóry.
  • Na klimatyzację. W normalnych warunkach w ciągu doby przez skórę „ucieka” około 300 centymetrów sześciennych wody. W pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych woda paruje jeszcze szybciej. Dlatego trzeba się przed tym zabezpieczyć – np. dietą i kosmetykami.
  • Na tłuste kremy. Bardzo tłusty krem całkowicie uszczelnia skórę. Co oznacza, że nie produkuje ona naturalnych substancji uszczelniających i w efekcie bo zmyciu warstwy tłustego kremu może okazać się, że skóra jest jeszcze bardziej wysuszona i może zacząć się łuszczyć. Lepiej więc, zamiast tłustego, wybrać krem intensywnie nawilżający.
  • Na ciepłą wodę. Najlepsza dla skóry jest woda w temperaturze 37°C. Ważny też jest czas , jaki poświęcamy na kąpiel – lepiej, żeby nie trwała dłużej niż kwadrans. Znacznie zdrowszy dla skóry jest szybki i niezby gorący prysznic.

www.fit.pl