Ziele cząbru jest doskonałą przyprawą do wszelkich potraw z roślin strączkowych i klasycznym dodatkiem do zupy fasolowej. Nadaje się także do przyprawiania niektórych sałatek, potraw z grzybów, ryb, królika, do wędlin, serów, marynat i pikli, wchodzi w skład licznych mieszanek przyprawowych.Stosowany jest do zalewy słodko - kwaśnej używanej podczas kwaszenia lub konserwowania ogórków lub groszku zielonego. Cząber nie powinien się długo gotować ponieważ gorzknieje. Szczególnie delikatnym zapachem odznaczają się młode liście z wierzchołków pędów, służą one do aromatyzowania sałatek. Ze względu na dodatnie właściwości dietetyczne cząber zasługuje na szersze rozpowszechnienie.
Cząber stosowany jest w nieżytach przewodu pokarmowego i niestrawności jako środek poprawiający apetyt, działający przeciwskurczowo i wiatropędnie. Roślina wzmacnia układ nerwowy, jest doskonałym środkiem przeciwkatarowym, przeciwkaszlowym, tonizującym.
Cząber można stosować zewnętrznie. Kąpiele z cząbrem łagodzą stany zapalne skóry, a przemywanie naparem łagodzi świąd związany z ukąszeniami. Zioło można stosować również przy grzybicy stóp. Masaż z użyciem olejku cząbrowego działa rozgrzewająco i przeciwbólowo.
www.fit.pl
Cząber to nie tylko przyprawa!
Ziele cząbru ma wiele zdrowotnościowych właściwości, a mimo to bardziej znane jest jako przyprawa niż surowiec leczniczy. Cząber pobudza apetyt, ogranicza nadmierną fermentację jelitową, działa przeciwbiegunkowo i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego