Jak być szczęśliwym w pracy? Jak wiele z nas potrafi powiedzieć: „moja praca jest moją pasją,” czy „moja praca jest moim powołaniem”? Jeżeli już w poniedziałek nie możesz doczekać się piątku, a z kolei w niedzielę martwisz się, że „jutro znowu trzeba iść do roboty”, jeżeli wyobrażasz sobie jak wygarniasz szefowi, co naprawdę o nim myślisz, trzaskając przy tym drzwiami, jeżeli umierasz z nudów przed komputerem marząc o wygranej w totka – ten artykuł jest właśnie dla ciebie
fit.pl
2011-03-24 00:00
Udostępnij
Jak być szczęśliwym w pracy? cz.1
Przeciętny Polak przeciętnie zadowolony

Jak wygląda nasze zadowolenie z pracy? Według badań TNS OBOP z 2010 roku, Polacy są umiarkowanie zadowoleni z pracy. „Mimo obserwowanego wzrostu satysfakcji z pracy, Polacy są w dalszym ciągu mniej zadowoleni ze swojej sytuacji zawodowej niż statystyczny Europejczyk, dla którego średnia wartość wskaźnika satysfakcji TRI*M wynosi 60 punktów." - komentuje wyniki badania Andrzej Anterszlak, Senior Market Research Consultant w Sektorze Badań Finansowych i Usług Profesjonalnych TNS OBOP. Z innego badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, z tego samego roku, wynika, że najbardziej zadowoleni są pracownicy z branży edukacyjnej (dla porównania wartość indeksu TRI*M dla tej grupy wynosi 80 punktów). Jest to o tyle zaskakujące, że zwykle nauczyciele najwięcej narzekają na swój zawód (albo są tak kreowani przez media). Szczęśliwych w pracy nauczycieli zachęcamy do wypowiedzi w komentarzach pod artykułem.

Praca a wellness

Satysfakcja z pracy przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nasze kontakty z bliskimi. Ma niebagatelny wpływ na naszą jakość życia, dlatego też szczęście w pracy jak najbardziej związane jest z podążaniem ścieżką wellness. Według Jessiki Pryce-Jones istnieją trzy główne powody dla których pracujemy: aby zdobyć pieniądze, aby mieć prestiż i pozycję społeczną, aby realizować swoje powołanie. Jeżeli jeszcze nie wiesz, do jakiej grupy należysz, Liz Hoggard, autorka książki „Jak być szczęśliwym” radzi, aby zadać sobie następujące pytania:

– Czy chcesz tego, co masz?
– Czy wiesz, czego naprawdę chcesz?
– Czy twój zawód odzwierciedla twoje prawdziwe „ja”?

Warto poświęcić chwilę na zadanie sobie tych pytań, nawet kilkakrotnie. Jeżeli nie odczuwasz należytej satysfakcji z pracy, prędzej czy później będziesz musiała podjąć odpowiednie kroki. Zanim złożysz wypowiedzenie pamiętaj, że praca nie tylko powinna odpowiadać twoim umiejętnościom, powinnaś wykonywać to, co uważasz za wartościowe. Powinnaś wykorzystywać w pracy swoje mocne strony, wiedzieć czego się od ciebie oczekuje, rozumieć co robisz i dlaczego, a także mieć przynajmiej częściową kontrolę nad tym co robisz. Na poczucie szczęścia w pracy składają się także elementy nie zawsze zależne od nas, jak np. bycie wysłuchiwanym, posiadanie odpowiedniego dla siebie szefa, otrzymywanie podziękowań, informacji zwrotnych. Posiadanie w pracy przyjaciół także jest pomocne, co już dawno zauważyły wielkie korporacje, stosując różnego rodzaju formy (bardziej lub mniej udane) integracji dla pracowników.

Jak zatem pracować i być szczęśliwą? W drugiej części artykułu znajdziecie trochę wskazówek.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl