Nie ma jednej idealnej recepty na szczęście w pracy. Tak jak jesteśmy różni, tak różne są nasze oczekiwania co do warunków, sposóbów wykonywania pracy. Niemniej można wyodrębnić kilka uniwersalnych wskazówek, dzięki którym wzrasta nasze zadowolenie z pracy  
fit.pl
2011-03-24 00:00
Udostępnij
Jak być szczęśliwym w pracy? cz.2
szczescie praca2Liz Hoggard „Jak być szczęśliwym” znalazła aż 10 sposobów. Oto one:

1. Mieszkaj niedaleko miejsca pracy

Badania pokazują, że im dalej dojeżdzasz do miejsca pracy, tym mniej jesteś z niej zadowolona. Średnia odległość z pracy do domu to 13,5 kilometra.

2. Pracuj w małej firmie

Znów naukowcy mówią nam, że praca w małej firmie częściej daje większe zadowolenie. Wyniki ankiety „Personnel Today” pokazują, że pracownicy przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 500 osób są bardziej zaangażowani. Cóż, w Polsce większe firmy to doprawdy rzadkość...

3. Wybierz zawód zapewniający szczęście

Czyli rób to, co dla ciebie jest ważne. Według badań przedstawionych w pierwszej części artykułu wynika, że w Polsce najbardziej zadowoleni są pracownicy branży edukacyjnej. Za granicą, najszczęśliwszą grupą są fryzjerzy, następnie duchowni, szefowie kuchni, kosmetyczki. Na samym dole znajdują się pracownicy administracji i agenci nieruchomości.

4. Wykorzystuj w pracy swoje mocne strony

Wymaga to niemałego nakładu czasu – najpierw trzeba poznać swoje mocne strony. Weź kartkę i wypisz ze dwadzieścia swoich mocnych stron, a potem podkreśl pięć tych, które uważasz za najsilniejsze. Cierpliwość? Odwaga? Uczciwość? Optymizm? Jeżeli uczciwość jest twoją zaletą, praca z szefem, który wiecznie kombinuje i robi przekręty – wykończy cię psychicznie. Jeżeli jesteś praktyczna i konkretna – będziesz naprawdę męczyć się z ekscetrycznym szefem-artystą, który co pięć minut zmienia zdanie.

5. Zmień podejście

Jeżeli praca cię frustruje, rozżalanie się nad sobą do niczego dobrego ciebie nie doprowadzi. Nie koncentruj się na negatywach, traktuj obecną posadę jaką przejściową. Obserwuj z ciekawością, nawet rozbawieniem sytuację w firmie, zbieraj doświadczenie, nawiązuj i odnawiaj kontakty.

6. Rutynę zmień w powołanie

Zacytujmy Liz Hoggard: „Przy odpowiednim nastawieniu każda praca może stać się powołaniem – bez właściwego podejścia zaś każde powołanie może zamienić się w pracę.”

7. Nakłoń pracodawcę do elastyczności

Elastyczny czas pracy to korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika, choć tych pierwszych – nadal trudno o tym przekonać. W Dani, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Niemczech nieco ponad połowa pracowników korzysta z elastycznego czasu pracy (badania Komisji Europejskiej), u nas to niestety nadal rzadkość. Kto wie, może jednak wykażesz talent negocjacyjny i przekonasz przełożonego do pewnej elastyczności godzin pracy.

8. Weź bezpłatny urlop

Jeżeli jestes wypalona, nie masz pojęcia co zrobić ze swoim życiem, swoją pracą – weź bezpłatny urlop. Często oderwanie się od monotonii, pozwala zmienić perspektywę. Coś na ten temat mogą powiedzieć zwłaszcza młode mamy, które po spędzeniu urlopu macierzyńskiego z dzieckiem, nierzadko mają już inne podejście do życia, pracy, siebie samej i najczęściej niechętnie wracają do poprzedniej pracy (zakładając, że pracodawca nie wręczy im wypowiedzenia).

9. Mniejsze wyzwania

Wyścig szczurów, więcej zer na koncie, prestiżowe stanowisko – czasem warto zastanowić się co jest dla nas ważne i czy naprawdę jest sens przeżywać niemal śmiertelne dawki adrenaliny każdego dnia. Coraz więcej ludzi po kilku latach przepracowanych w sztywnych korporacjach, zmienia zawód na mniej dochodowe zajęcie, które oznacza także mniej stresu, a więcej czasu dla siebie, dla najbliższych.

10. Pracuj dla siebie

Otworzenie własnej działalności gospodarczej to prawdziwe wyzwanie, ale wiele z nas, dopiero pracując na własny rachunek naprawdę rozkłada skrzydła i potrafi powiedzieć sporo o szczęściu związanym z wykonywaną pracą. Poszukaj w sobie odwagi, optymizmu, zdobądź wiedzę, znajdź dobry pomysł. I bądź sobie szefem.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl