fit.pl mobile logo

Jak kreować szczęście, aby czuć się lepiej

Według badania przeprowadzonego przez Kaiser Family Foundation i CNN, aż dziewięćdziesiąt procent dorosłych Amerykanów uważa, że w ich kraju panuje kryzys pod względem kondycji psychicznej mieszkańców. Na całym świecie ludzie pragną dostępu do zasobów, które mogą pomóc im osiągnąć lepsze zdrowie psychiczne i odnaleźć wewnętrzny spokój. Warto zrozumieć jak poczucie szczęścia wpływa na naszą psychikę i ogólny stan zdrowia oraz że ludzie naprawdę mogą budować własne szczęście.

Szczęście to fizyczny, umysłowy i emocjonalny stan dobrego samopoczucia. Można je osiągnąć poprzez poprawę zdrowia fizycznego, a także optymalizację zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Prowadzenie zdrowego stylu życia, polegającego na zrównoważonym odżywianiu i aktywności fizycznej, może skutkować niższym tętnem, niższym ciśnieniem krwi i niższym poziomem stresu – wszystko to warunkuje poczucie szczęścia. Ponadto szczęście wiąże się z uwalnianiem endorfin, serotoniny, dopaminy i innych neuroprzekaźników związanych ze zdrowiem mózgu.

Co sprawia, że ludzie są szczęśliwi?

Według ankiety Ipsos, za źródła największego szczęścia ludzie uważają zdrowie i dobre samopoczucie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne), rodzinę (partnera/małżonka i dzieci) oraz poczucie celu. Dalej wymieniane są warunki życia, poczucie bezpieczeństwa i kontroli, przebywanie na łonie natury, praca mająca sens i większe bezpieczeństwo finansowe.

Chociaż droga do lepszego zdrowia w połączeniu ze szczęściem może być stosunkowo prosta, znalezienie celu jest również osobistą podróżą wymagającą głębokiego zastanowienia i poznania prawdziwego siebie. Psychologia pozytywna, dziedzina zajmująca się optymalizacją zdrowia emocjonalnego i psychicznego oraz szczęścia, wykazała, że ludzie, którzy mają cel, mają większe szanse na bycie szczęśliwymi.

Jak więc taki cel sobie wyznaczyć? Oto kilka wskazówek przygotowanych przez dr med. Davida Hebera, przewodniczącego Instytutu Odżywiania Herbalife Nutrition i członka Rady Naukowej ds. Odżywiania Herbalife, które mogą pomóc Ci w drodze do zbudowania własnego szczęścia i osiągnięcia lepszego stanu zdrowia w dłuższej perspektywie.

Dostarczaj sobie paliwa

Nauka dowodzi, że zdrowe odżywianie również przyczynia się do szczęścia. Twój stan fizyczny zależy w dużej mierze od tego, czym zasilasz swój organizm będący naczyniem, które może działać optymalnie tylko wtedy, gdy dobrze o nie dbasz. Robimy to poprzez przyswojenie sobie codziennych nawyków zbilansowanego odżywiania i zdrowego, aktywnego stylu życia.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia i prowadzenie aktywnego stylu życia mogą przynieść korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Kiedy ćwiczymy, mięśnie i mózg korzystają ze zwiększonego przepływu krwi, która dostarcza tlen i składniki odżywcze do komórek. Szlaki dopaminy w mózgu są stymulowane, co aktywuje ośrodek przyjemności. Z tego powodu ćwiczenia fizyczne są często stosowane w leczeniu zaburzeń nastroju, depresji i uzależnień, w tym przejadania się.

Znajdź czas na relaks

Nie bez powodu coraz więcej osób na świecie interesuje się tematyką dbania o siebie. Przeznaczanie czasu na relaks i naładowanie baterii to jeden z najlepszych sposobów na znalezienie prawdziwego szczęścia. Najskuteczniejszym sposobem jest wywołanie reakcji relaksacyjnej. Relaksacja przynosi organizmowi wiele korzyści, w tym obniżenie ciśnienia krwi i tętna oraz wyciszenie umysłu. Proces wyzwalania reakcji relaksacyjnej krok po kroku obejmuje 1) Spokojne siedzenie w ciszy, w odosobnionym miejscu 2) Odprężenie ciała od stóp do głów poprzez napinanie i rozluźnianie każdego

mięśnia 3) Skupienie się na oddychaniu 4) Głębokie oddychanie i 5) Relaksujące wizualizacje, na przykład wyobrażanie sobie spaceru nad morzem. Praktykowanie tej relaksacji zaledwie 20 minut dziennie może uwolnić umysł i pomóc zasnąć w nocy.

Znajdź swój cel

Kluczową zasadą psychologii pozytywnej jest znalezienie swojego „dlaczego”, czyli celu w życiu. Prawdziwe szczęście pochodzi z wyboru drogi życiowej, która pozwala Ci realizować ten cel. Aby znaleźć swój cel, wykonaj cztery kroki: 1) Określ, co stanowi Twoją pasję, co sprawia Ci radość 2) Określ swoją misję lub to, czego świat potrzebuje od Ciebie 3) Znajdź pracę, w której możesz realizować swoją pasję i misję 4) Ufaj, że jesteś dobry w tym, co robisz.

Pozostań wdzięczny

Przeformułowanie sposobu myślenia to daleka droga – zamiast narzekać na rzeczy, które są niekorzystne, skup się na dobrych: dużych lub małych. Chociaż łatwiej to powiedzieć niż zrobić, badania psychologiczne pokazują, że koncentrowanie się na jasnych stronach życia i wyrażanie wdzięczności sprawią, że będziesz szczęśliwszy. Prowadzenie dziennika lub sporządzanie krótkiej listy wdzięczności każdego dnia może poprawić Ci nastrój.

Skoncentruj się na rzeczach, które możesz kontrolować

Każdy z nas ma krąg wpływów i krąg troski. Krąg troski składa się ze wszystkich czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, podczas gdy krąg wpływu obejmuje rzeczy, które możemy kontrolować, takie jak osobiste nawyki. Wybierz proaktywne podejście i pracuj nad rzeczami, które możesz zmienić, zamiast martwić się rzeczami, których nie zmienisz. Wzięcie odpowiedzialności za swoje osobiste nawyki i osiągnięcia zwiększy pewność siebie i poczucie szczęścia. Proaktywny sposób myślenia pozwala skupić się na zmianie, zamiast pozostawać w bezczynności, co paraliżuje rozwój poprzez zamartwiania się i niepokój.

Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie poczucia szczęścia jest więc wypracowanie zdrowych nawyków we wszystkich aspektach życia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl