fit.pl mobile logo

Jak radzić sobie z zaburzeniami związanymi z pracą zmianową

12 maja na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, aby uhonorować wkład Florence Nightingale w rozwój współczesnej pielęgniarstwa. Korzystając z tej okazji Emma - The Sleep Company pragnie docenić trud pielęgniarek na całym świecie oraz podkreślić znaczący wpływ ich pracy na społeczeństwo.
  • Praca zmianowa zaburza rytm dobowy organizmu, a to może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i depresja, oraz wpływać na wydajność zawodową.

  • Emma The Sleep Company rozumiejąc wpływ ciężkiej pracy pielęgniarek, zobowiązuje się pomagać im w radzeniu sobie z zaburzeniami związanymi z pracą zmianową.

  • W artykule znajdziesz 5 wskazówek jak pomóc radzić sobie z zaburzeniami związanymi z pracą na zmiany.

Opieka nad pacjentami przez całą dobę to trudne, ale satysfakcjonujące zadanie, które wymaga od personelu medycznego pracy zmianowej, zakłócającej naturalne cykle snu. Według Theresy Schnorbach, kierowniczki zespołu ds. Badań nad snem w firmie Emma, sen jest indywidualną kwestią, a każda osoba ma swoje własne unikalne potrzeby i preferencje w tym zakresie. Praca na zmiany może powodować zaburzenia snu, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca i depresja. Niedogodności związane z pracą na zmiany są rodzajem zaburzenia rytmu dobowego. Dotyczą one pielęgniarek i osób pracujących w nietypowych godzinach I prowadzą do bezsenności, nadmiernej senności w ciągu dnia, problemów z nastrojem, upośledzenia funkcji poznawczych czy też powikłań fizycznych. Theresa Schnorbach zwraca również uwagę na fakt, że odpowiedni sen jest niezbędny dla fizycznego i psychicznego dobrostanu pielęgniarek, umożliwiając im zapewnienie jak najlepszej opieki pacjentom.

 Emma The Sleep Company zaangażowana jest w oferowanie praktycznych rozwiązań dla osób cierpiących na zaburzenia związane z pracą zmianową. Firma wspiera pielęgniarki w utrzymywaniu zdrowego rytmu snu, umożliwiając im koncentracje i gotowość do doskonałej opieki nad pacjentami. Poprzez włączanie spersonalizowanych strategii do wieczornej rutyny przed snem, pielęgniarki mogą osiągnąć relaks, spokój i przygotować się do regenerującego snu.

Emma proponuje wdrożenie 5 wskazówek dotyczących radzenia sobie z zaburzeniami związanymi z pracą na zmiany, które odpowiednio dostosowane i stopniowo rozwijane wspierają dobre nawyki snu:

1. Przestrzeń sypialni wspierająca odpoczynek

Twoja sypialnia powinna być komfortowym miejscem do wypoczynku i snu. Bez względu na to, o której kładziesz się do łóżka, przestrzeń do spania powinna być ciemna, cicha i chłodna.
Zbyt duża ekspozycja na światło w sypialni może utrudniać uzyskanie jakościowego snu. Światło i ciemność silnie oddziałują na rytm dobowy. Kiedy sypialnia jest ciemna, hormon zwanym melatoniną wywołuje w naszym organizmie uczucie relaksu i senności.

Głośne sygnały dźwiękowe mogą powodować fragmentację snu. Chcąc wpłynąć na jego jakość, powinniśmy dążyć do utrzymania ciszy w sypialni, nawet jeśli konieczne będzie jej wyciszenie przy pomocy specjalnych maszyn czy użycie zatyczek do uszu.

Najlepsza temperatura do snu wynosi od 15,5°C do 18,3°C. Badania sugerują, że wyższa temperatura w sypialni może zwiększać okres czuwania.

2. Kontroluj swój poziom energii
Osoby pracujące w nietypowych godzinach są bardziej podatne na popełnianie błędów podczas wykonywania obowiązków i co gorsza, bardziej narażone na wypadki. Zawsze monitoruj swoją czujność w miejscu pracy.
Kofeina to rodzaj substancji pobudzającej, która zwiększa aktywność mózgu oraz krążenie adrenaliny i kortyzolu w organizmie. Możesz spożywać ją w umiarkowanych ilościach, aby tymczasowo zwiększyć energię i czujność swojego organizmu. Pamiętaj jednak, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, spożywaj kofeinę maksymalnie 4-8 godzin przed planowanym czasem snu.

3. Wprowadź drzemki taktyczne
Oprócz monitorowania czujności w miejscu pracy, warto również zastosować taktyczną drzemkę w ciągu dnia. Już około 15-20 minut w czasie przerwy na lunch, może wystarczyć, aby pomóc utrzymać czujność przez resztę zmiany. Jeśli czujemy zmęczenie lub senność, powinniśmy spróbować zrobić krótką drzemkę przed powrotem do domu. Jest to dobry sposób na uniknięcie senności podczas jazdy, która może być niebezpieczna.

4. Praktykuj higienę snu
Odpowiednia higiena snu jest kluczem do osiągnięcia dobrej jakości wypoczynku i lepszego radzenia sobie z zaburzeniem związanym z pracą zmianową. Higiena snu odnosi się do codziennych rutyn i działań, które wpływają na jego długość i jakość.

Dobra higiena snu obejmuje nie tylko stworzenie środowiska sprzyjającego regeneracji w sypialni i przestrzeganie regularnego harmonogramu snu, ale również wdrożenie codziennej rutyny, która zapewni nieprzerwany sen przez całą noc. Może ona obejmować odłożenie urządzeń emitujących niebieskie światło, ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny oraz aktywność fizyczną w ciągu dnia.

5. Staraj się utrzymać „regularny” harmonogram snu
Sumienne przestrzeganie ustalonego wzorca snu może być trudne, zwłaszcza jeśli pracujesz zmianowo. W takim przypadku spróbuj wprowadzić stopniowo dobre nawyki. Załóżmy, że obecnie pracujesz na zmianie popołudniowej i wkrótce przejdziesz na zmianę nocną. W ostatnich dniach zmiany popołudniowej postaraj się codziennie przesuwać czas snu i budzenia o jedną do dwóch godzin, aby pomóc organizmowi lepiej się dostosować do nowego harmonogramu.

Jeśli to możliwe, poproś pracodawcę o ograniczenie tygodniowej liczby nocnych zmian do pięciu dni lub mniej oraz o wcześniejsze poinformowanie cię o nadchodzących zmianach rotacyjnych.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl