Odpoczywać można na wiele sposobów, jednym z nich jest aktywny wypoczynek drugim błogie lenistwo, to jak odpoczniemy i wrócimy do pracy zależny właśnie do sposobu i rodzaju wypoczynku.
Każdy urlopowicz powinien koniecznie dostosować sposób wypoczynku o indywidualnych możliwości i potrzeb.
I tu sprawdza się zasada „odpocznij inaczej niż pracujesz”. Jeśli ktoś godzinami spędza czas przy biurku a jego umysł stale zaprzątają dokumenty, rozliczenia i cyferki, warto odpoczywać aktywnie: wyprawa w góry, spływ kajakowy, czy wypad na narty, to doskonały pomysł na rozluźnienie dla ciała i ukojenie dla ducha. Wtedy nie tylko problemy szybciej uciekają z głowy, ale także pobudzamy zastały przy pracy biurowej organizm.
Osoby, które na co dzień wykonują pracę fizyczną odpoczywać powinny zdecydowanie intelektualnie, pod palmą z dobrą książka, wylegując się na plaży, w salonie spa, spędzając wieczór w operze, czy teatrze, ciesząc się chwilą i regenerować zmęczony praca fizyczną organizm.
Warto jednak zastanowić się na indywidualnymi potrzebami i dobrać sposob relizacji urlopu do zasady „Rób to,o czym marzysz,spędzaj czas tak, jak lubisz”.
Pracoholik na urlopie
Organizm potrzebuje odpoczynku! Niestety bardzo trudno przekonać do tego wielbicieli pracy na wysokich obrotach, niekiedy więcej nić 12 godzin dziennie. Zmęczony organizm, a przede wszystkim psyche potrzebuje wreszcie ukojenia, zwolnienia tempa, by właśnie, efektywniej pracować.
Bez odpoczynku nie ma dobrego powrotu do pracy. A zatem skoro pracoholik uświadomi sobie, że jednak potrzebuje minimalnego wypoczynku, zanim podpisze ważny kontrakt, jego urlop wymaga dobrej organizacji. Chwila wolności i nieuwagi może mieć fatalne skutki dla jego wypoczynku, w torbie czai się laptop, który zachęca, by jeszcze zrobić jeden raport, telefon do sekretarki, po pretekstem pozdrowień z Tunezji, to tylko kilka małych grzeszków, o kótre nie trudno podczas urlopu.
Ważne zatem, by narzucić sobie dobry plan. Dziś odpoczywamy na plaży, jutro może surfing, a wieczorek impreza pod palmami, dobra organizacja pozwoli nieco odciągnąć pracoholika od niebezpiecznych pokus.
[-------]
Zorganizuj dobry urlop i wypocznij
1. Nie organizuj urlopu na ostatnią chwilę, chyba, że lubisz spontaniczne wyprawy i najczęściej właśnie takie pozwalają Ci wypocząć. Wcześniej zabookowane bilety, opracowana trasa wycieczki, kupione nowe bikini i przewodnik – dobra organizacja pomoże ci uniknąć stresu związanego z szybkimi przygotowaniami a przecież stres, jak wiemy jest wrogiem odpoczynku!
2. Odpoczywaj na łonie natury. Nawet jeśli jesteś wielbicielem zabytków, muzeów i opery – korzystaj z piękna przyrody. Łąka gdzieś z dala od miasta, szumiący las i łódka na jeziorze, taki krajobraz nie tylko pobudza, ale i koi zmysły, pozwala oderwać się od problemów i wreszcie poczuć częścią natury.
3. Skuteczny powrót. Jeśli ze wspaniałej wycieczki na Bali, czy górskich wojaży wracasz z głową w chmurach i nie wyobrażasz sobie nagle usiąść za biurkiem, planuj zawsze dodatkowe dwa dni urlopu. Dzięki nim po powrocie skutecznie dasz sobie szansę na aklimatyzację i bez nerwów wrócisz do obowiązków zawodowych.
4. Na urlopie – na luzie. Nie traktuj urlopu jako kolejnego zadania. Spontaniczne wpadki, nie ta rezerwacja, trochę inne menu niż się podziewałeś nie muszą psuć Ci urlopowego nastoju, przygotuj się na niespodzianki, chyba każdy urlop w takie obfituje, a zamiast nerwów i niezadowolenia może warto trochę się pośmiać? Kto wie może kiedyś opowiadać o tym wnukom?
5. Telefon? Tylko do przyjaciela. Podczas urlopu ogranicz kontakty biznesowe i pozbądź się dzwoniącego telefonu służbowego. Niech nie dekoncentruje Cię technika, masz ją na co dzień, dlatego potraktuj urlop, jak święto a telefon, jako narzędzie do koniecznej komunikacji w razie nagłej potrzeby.
www.fit.pl