fit.pl mobile logo

Joga - sposób na zdrowie i doskonałą formę

Jedna z najstarszych tradycji wschodu, sposób na samodoskonalenie, rozwój wewnętrzny, praktyka nauki siebie i rozumienia świata, dążenie do doskonałości, poszukiwanie jedności i harmonii – w jednym prostym słowie kryje się bardzo wiele. Dziś przyjrzymy się jednak jodze z innej strony, tej bardziej praktycznej, namacalnej, dotykającej codzienności i wpływu na nasze zdrowie

Uniwersalnie, dostępnie i łatwo

Wiele osób poszukuje swojego własnego sposobu na zdrowie i włączenie ruchu do codziennego życia. Wszystko idzie z górki, kiedy lubisz siłownię, bieganie czy rower. Gorzej, jeśli żmudne ćwiczenia w sali pełnej sprzętów nie sprawiają ci żadnej radości, bieganie zupełnie nie cieszy, a basenowe przebieralnie odstraszają atmosferą. Wiele osób nie umie odnaleźć się w tych najpopularniejszych sportach i łatwo dostępnych dyscyplinach i w efekcie, rezygnują z ruchu. W ten sposób wpadają w matnię złego samopoczucia, wyrzutów sumienia i albo ćwiczą coś, co nie sprawia żadnej przyjemności, przymuszając się do aktywności, albo zastygają na kanapie w poczuciu winy. Żadna z tych dwóch dróg nie jest oczywiście dobra.

Joga ma kilka zalet, które idealnie wpisują się w potrzeby tych, którym nie udało się zagrzać miejsca w żadnej innej dyscyplinie. Można ćwiczyć w grupie – jeśli chce się zacząć profesjonalnie, pod okiem doświadczonego instruktora. Bardzo szybko jednak, można przenieść praktykowanie jogi do własnego ogrodu, salonu lub sypialni i robić to w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie. Ćwiczenie jogi nie wymaga żadnych specjalistycznych sprzętów, ani akcesoriów, a potrzebny jest dosłownie kawałek podłogi.

Poszukaj własnych korzyści

Praktykowanie jogi niesie ogromnie wiele korzyści, które zauważa się po bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia regularnych ćwiczeń:

 • Rozciąga mięśnie, nie nadwyrężając ich i nie powodując przeciążeń
 • Redukuje napięcia mięśniowe, zmniejsza nerwobóle, dolegliwości ze strony kręgosłupa, stawów
 • Reguluje oddech, wspierając dotlenienie całego organizmu
 • Poprawia świadomość własnego ciała, nad którym – czując – można bez trudu panować, pilnując prawidłowej postawy
 • Reguluje krążenie
 • Obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu
 • Relaksuje, obniża poczucie napięcia nerwowego
 • Poprawia nastrój i samopoczucie

Ćwiczyć jogę mogą w zasadzie wszyscy – osoby zdrowe i te z dysfunkcjami, młodsi i starsi, kobiety w ciąży i osoby z rozmaitymi dolegliwościami ze strony kolan, kręgosłupa, etc. To wyjątkowo bezpieczny i nieobciążający sposób na dobrą formę.

Nie potrzeba wiele

W przeciwieństwie do większości dyscyplin, joga jest naprawdę mało wymagająca. Konieczna jest porządna mata do jogi. Nie warto na niej oszczędzać. Wprawdzie wiele osób, rozpoczynających swoją joga-drogę korzysta z mat, udostępnianych w klubach fitness. Na dłuższą metę jednak, fajniej (i ze względów praktycznych i higienicznych) cieszyć się własną matą. Dobra mata do jogi musi przylegać do podłoża (nie może się wyginać, jak dawne karimaty), musi być sprężysta i antypoślizgowa. Jej wymiary muszą pozwolić na ćwiczenia w pozycji leżącej – musi więc być przynajmniej tak długa, jak twoje ciało (a najlepiej odrobinę dłuższa).

Przy niektórych ćwiczeniach przydają się również tzw. kostki do jogi oraz paski – zacząć możesz jednak śmiało z samą matą, a resztę dokupić później, kiedy już poczujesz, że joga jest tym, co chcesz na pewno robić. Zadaniem klocków i paska jest pomoc w momentach, kiedy twoje mięśnie są za mało rozciągnięte do uzyskania określonej pozycji.

Strój do jogi na pewno jesteś w stanie znaleźć w swojej szafie. Co istotne, nie może krępować ruchów, ale nie może również być nadmiernie luźny. Wiele pozycji w jodze wymaga skłonów, podczas których luźny t-shirt po prostu opadnie ci na głowę.

Prosty start

Kiedy masz już swoją matę i wygodne ubranie, możesz zaczynać. Dobrze na początek oddać się w ręce instruktora – zadba o to, aby nie wyrobić złych nawyków w ułożeniu ciała. Później możesz kontynuować ćwiczenie jogi w klubie lub – jeśli wolisz – przenieść się w swoje zacisze. W internecie dostępnych jest ogromnie wiele kursów, przydatne są zwłaszcza te w postaci filmów na kanałach trenerów i trenerek jogi.

Tekst powstał przy współpracy z serwisem www.sportroom.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl