Badacze z pięciu uniwersytetów będą przyglądali się kupkom wytworzonym przez pięć tysięcy niemowląt, licząc na stworzenie mapy DNA bakterii przyczyniającej się do powstawania alergii.
W badaniu przeprowadzonym w roku 2007, dowiedziono, że dzieci, które zażywały antybiotyki cztery i więcej razy przed swoimi pierwszymi urodzinami, mają o 30% większe ryzyko rozwoju astmy. Obecne badanie, największe z dotychczas przeprowadzonych, będzie się przyglądało zależnościom pomiędzy antybiotykami i dobrymi bakteriamy w żołądku, aby ocenić czy antybiotyki mają negatywny wpływ na system immunulogiczny, prowadząc do alergii czy astmy.
Naukowcy zaczną obserwację kobiet będących jeszcze w ciąży w miejscowościach: Edmonton, Winnipeg i Toronto, i będą prowadzić swoje oględziny niemowlęcych kupek przez trzy miesiące. Jedna grupa złożona z 2500 dzieci będzie obserwowana od dnia swoich narodzin, a druga grupa będzie uczestnikami badania aż przez pięć lat. Raportowane będą także czynniki mające wpływ na rozwój jak: dieta matek w czasie ciąży i karmienia piersią, dieta uzupełniająca dla niemowląt, masa urodzeniowa dziecka, rozwój neurologiczny, wzorce zasypiania.
Czekamy zatem na wyniki badania. Będą one miały wpływ na wybór w przyszłości sposobów leczenia noworodków i niemowląt, a także wychowywania dzieci pod względem zdrowotnym nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie.
źródło: inhabitots.com
Beata Mąkolska
www.fit.pl