Luty weryfikuje noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia to dla wielu z nas szansa na zmiany – w tym także na zwiększenie aktywności fizycznej. Badania przeprowadzone przez SW Research dla firmy Benefit Systems pokazują, że to jedno z najczęściej wybieranych postanowień. Niestety, co czwarty Polak nie wytrwał w realizacji swoich celów w poprzednim roku. Co sprawia, że tak trudno wprowadzić je w życie? Jakie działania mogą zwiększyć naszą motywację i szanse na sukces? Eksperci kampanii „Sportkrastynacja” dzielą się praktycznymi wskazówkami.
Aleksandra Załęska
Dzisiaj 10:36
Udostępnij
Luty weryfikuje noworoczne postanowienia

Zdrowie na pierwszym miejscu

Z danych zawartych w raporcie „Postanowienia noworoczne Polaków” wynika, że połowa Polaków planuje podjąć postanowienie na nowy rok. Najczęściej dotyczą one kwestii zdrowia. Aż 47% badanych wskazuje troskę o zdrowie fizyczne, 37% planuje zwiększyć aktywność fizyczną, a 29% – zadbać o zdrowie psychiczne. Jak pokazuje raport, nasze postanowienia z roku na rok pozostają podobne. Mimo to, co czwarty Polak przyznaje, że nie udało mu się dotrwać w swoich postanowieniach. Wciąż wiele osób boryka się z utrzymaniem motywacji do ćwiczeń.

Pozornie błędne koło

Niestety, nie wszyscy Polacy podejmują aktywność fizyczną – aż 33% z nas nie ćwiczy w ogóle przez cały miesiąc. Wśród powodów najczęściej wymienia się brak czasu (28%) i chorobę (26%), a także obowiązki związane z pracą, opieką nad dziećmi i domem. Co gorsza, co dziesiąty Polak przyznaje, że po prostu nie ma ochoty na aktywność fizyczną.

Aby wytrwać w postanowieniu, ważna jest motywacja i odpowiednie nastawienie. Kiedy wokół widzimy jedynie przeszkody i poszukujemy wymówek, nasz mózg zaczyna postrzegać aktywność fizyczną jako zbędny wysiłek. Dr Ewa Hartman, wykładowczyni i trenerka MBA, podkreśla, że kluczowe jest przekonanie siebie, że korzyści z aktywności fizycznej pojawią się z czasem – wystarczy dać sobie szansę.

Utrzymanie aktywności jest możliwe, nawet gdy spada motywacja – wiele osób, mimo trudności w przeszłości, kontynuuje regularne ćwiczenia. Według raportu MultiSport Index, 33% osób ćwiczących regularnie, mimo początkowych trudności, uprawia sport raz lub dwa razy w tygodniu.

Znajdź swoje „dlaczego”

Aby ułatwić sobie realizację postanowień, warto zadać sobie pytanie: dlaczego chcę zacząć się ruszać? Często najlepszym motywatorem jest poprawa samopoczucia. Badania pokazują, że Polacy najczęściej ćwiczą, aby poprawić zdrowie lub dla przyjemności i relaksu. Aktywność fizyczna staje się bardziej satysfakcjonująca, gdy zaczynamy dostrzegać jej pozytywne efekty – od poprawy nastroju po lepszą kondycję.

Warto wybrać taką formę ruchu, która sprawia nam radość. Dopamina, uwalniana podczas ćwiczeń, działa jak motywator, który sprawia, że chęć do aktywności z czasem rośnie. Ważne jest, aby szukać dyscyplin, które rzeczywiście nam odpowiadają, bo to one będą nas napędzać do dalszej aktywności.

Plan minimum na początek

Jeśli dopiero zaczynasz, nie musisz od razu wybierać intensywnych treningów. Ważne, aby rozpocząć od łagodniejszej formy aktywności, aby uniknąć kontuzji i nie zniechęcić się już na początku. Kluczem do sukcesu jest zamiana „muszę” na „chcę” – mówi Piotr Czyżewski, Manager ds. Strategii Wellbeing w Benefit Systems. Warto zacząć od prostych aktywności, jak spacer czy jazda na rowerze, które cieszą się dużą popularnością wśród Polaków.

Aktywność powinna być dostosowana do naszych możliwości, aby uniknąć frustracji. Nie musimy od razu inwestować w drogi sprzęt czy szukać odległych obiektów sportowych – warto zacząć tam, gdzie mamy dostęp i co nam odpowiada w danym momencie.

Motywację do ćwiczeń zwiększa również dostępność różnych form aktywności. Użytkownicy kart MultiSport, którzy korzystają z różnorodnych obiektów sportowych, wykazują wyższy poziom aktywności fizycznej niż przeciętna populacja.

Pomoc w realizacji postanowień

Blisko połowa osób robiących postanowienia noworoczne chciałaby skorzystać z pomocy w ich realizacji, np. poprzez kursy, wsparcie eksperta czy trenera. Program MultiSport oferuje materiały edukacyjne oraz wsparcie ekspertów, aby pomóc w przezwyciężeniu trudności związanych z rozpoczęciem aktywności fizycznej.

Zmiana nawyków związanych z aktywnością fizyczną może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem i wsparciem jest to jak najbardziej osiągalne. Warto dać sobie szansę i zacząć od małych kroków.

Raport MultiSport Index 2024: Sportkrastynacja do pobrania TUTAJ.