Nie podobają ci się zachowania kolegi czy koleżanki, nie masz ochoty słuchać głupich uwag pod twoim adresem, boisz się mieć własne zdanie, czujesz się nieswojo? To znak, że musisz nauczyć się być asertywnym człowiekiem
fit.pl
2010-02-23 00:00
Udostępnij
Nie bój się być asertywną
W końcu masz prawo do tego, aby inni cię szanowali i traktowali tak, jak na to zasługujesz. Tego samego może wymagać od ciebie drugi człowiek, ponieważ komunikacja między ludźmi powinna się opierać się na prawdzie i partnerstwie, oraz na poważnym i godnym traktowaniu drugiej strony.

O tym, że asertywność jest ważna możemy się przekonać codziennie: w sklepie, na ulicy, w pracy. W każdym z tych miejsc spotykamy ludzi, którzy chcą nam narzucić własne zdanie, uważają, że są pępkiem świata, ranią nas swoim zachowaniem oraz językiem i co najgorsze uważają, że nie ma w tym nic złego. O takich ludziach często się mówi, że są toksyczni i niczym wampiry wypijają z nas naszą cząstkę życia-prawo do bycia sobą. Jednak czy  możemy sobie na to pozwolić?

Każdy z nas ma prawo być sobą a asertywność jest do tego najprostszą drogą, ponieważ dzięki niej  mamy poczucie własnej wartości i godności. Możemy także otwarcie wyrażać swoje myśli, preferencje, uczucia, przekonania, poglądy oraz wartości, bez obawy, że ktoś nas źle oceni. Jednym słowem powinniśmy zrzucić maski i pokazać prawdziwą twarz. Jednak wyrażanie własnego zdania wcale nie oznacza, że nie musimy się liczyć z druga osobą i z jej poglądami. Wprost przeciwnie, musimy to robić, ponieważ każdy z nas jest inny, ma inny charakter, osobowość, styl życia, myślenia, postrzegania rzeczywistości oraz inne doświadczenia życiowe. Stąd nic dziwnego, że zachowuje tak a nie inaczej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest empatia i tolerancja w stosunku do drugiego człowieka.

Bycie asertywnyną to umiejętność odmowy innym ludziom, którzy chcą nas przekonać do swoich racji dla swojej wygody. Jeśli więc stwierdzasz, że druga osoba tak postępuje wobec ciebie, nie pozwól jej na to. Po prostu wyraź otwarcie swoje zdanie czyli to co o tym myślisz i nie przejmuj się tym, co ona powie  lub o tym pomyśli. A jeśli ona dalej będzie zachowywać się wobec ciebie niegrzecznie, to zapytaj się jej, czy chciałaby być tak potraktowana przez ciebie. Dzięki temu będziesz sobą i zachowasz twarz.

[-------]

Kolejną istotną sprawą w byciu asertywnym jest umiejętność przyjmowania i reagowania na wyrazy uznania i komplementy a przecież wbrew temu, co się nieraz o tym myśli, to nic trudnego. W końcu wystarczy  się uśmiechnąć i powiedzieć dziękuję, lub fajnie, że tak o mnie o myślisz. Niby proste, a jednak trudne. Bo często widzimy ludzi, którzy na komplement, odpowiadają kwaśną miną bądź agresją. A może warto wrzucić na luz i bardziej pozytywniej popatrzeć na drugiego człowieka?

Bycie asertywnym to również przyjmowanie pod swoim adresem krytyk i uwag ze strony drugiej osoby w taki sposób, aby nasza reakcja w danej chwili nie spowodowała wzrostu napięcia i nie zaogniła sytuacji. W końcu nie zawsze gdy ktoś nas poucza, to chce nam dokopać czy zrobić krzywdę. W wielu wypadkach jest tak, że on po prostu wyraża swoją opinię i chce w ten sposób zwrócić nam na coś uwagę. Jednym słowem pomóc nam. Dlatego zamiast myśleć o nim źle powinniśmy się najpierw zastanowić, jakie są jego prawdziwe intencje. W tym celu po prostu zamień się na chwilę z nią rolami i spróbuj  znaleźć coś pozytywnego w jej zachowaniu.

Najważniejsze, aby odłączyć osobę od zachowania. Dlatego nie rzucaj się z pazurami na drugiego człowieka, gdy powie ci coś niemiłego. Po prostu powiedz mu, że nie podoba ci się jego zachowanie, sprowadź go na ziemie ciętą ripostą i pozwól mu na przemyślenie swojego zachowania. W końcu każdy z nas ma prawo do błędu i gorszego dnia, przecież jesteśmy tylko ludźmi. A jak pisał Terencjusz - ”Nic co ludzie nie jest mi obce”. 

[-------]

Warto też byś poznała, jakie masz prawa jako osoba asertywna, ponieważ dzięki temu będziesz bardziej świadomy tego, co możesz robić jako wolny człowiek. Najważniejsze z nich to:

Prawo do robienia wszystkiego,co nie narusza praw innych ludzi
Prawo do zachowania się w sposób asertywny lub nieasertywny
Prawo do dokonywania wyborów
Prawo do zmiany
Prawo do dysponowania własnym ciałem,czasem i własnością
Prawo do wyrażania opinii i przekonań
Prawo do myślenia dobrze o sobie
Prawo do wyrażania życzeń
Prawo do ekspresji swojej seksualności
Prawo do posiadania potrzeb i pragnień
Prawo do marzeń
Prawo do informacji
Prawo do dóbr i usług, za które się zapłaciło
Prawo do niezależności i nieingerencji za strony innych
Prawo do odmowy i sprzeciwu
Prawo do poszanowania ze strony innych
Prawo do popełniania błędów
Prawo do nie bycia dyskryminowanym
Prawo do odmawiania bez poczucia winy
Prawo do niezależności

Podsumowując: jeśli chcesz być szanowany i traktowany tak jak na to zasługujesz, to nie bój się wyrażać swoje zdanie, mówić nie, protestować gdy zachowanie drugiego człowieka cię rani i irytuje. W końcu asertywność to bycie sobą i pozwolenie na to drugiej osobie.   www.fit.pl